Banská Bystrica Regióny Top Žilina

Husté sneženie paralyzovalo dopravu na severe Slovenska. Pre nehody sa tvoria rozsiahle kolóny

Ilustračná fotografia, Zdroj: Polícia SR - Žilinský kraj

BRATISLAVA – Husté sneženie najmä na severe a strede Slovenska si vyžiadalo svoju daň. Viaceré horské priechody sú uzatvorené, tvoria sa rozsiahle kolóny, situáciu nezlepšujú ani početné dopravné nehody. Policajti vyzývajú vodičov, aby jazdili opatrne. Nákladná doprava má na viacerých úsekoch problémy a niektoré horské priechody sú pre kamióny uzatvorené. 

 

Problémy hlásia banskobystrickí policajti napríklad z Horského priechodu Kremnické Bane. Ten je pre aktuálne poveternostné podmienky a odstaveným kamiónom len veľmi ťažko prejazdný. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) v Banskej Bystrici. „Pre husté sneženie, odstavené kamióny v smere od Kremnice a kamión mimo cesty v smere od Turčianskych Teplíc je momentálne horský priechod ťažko prejazdný,“ informovala polícia. Vodičom odporúča sa tomuto úseku radšej vyhnúť.

 

Na severnej diaľnici D1, približne päť kilometrov za zjazdom z Liptovského Mikuláša v smere na Ružomberok, sa skrížil kamión. Kilometrové kolóny siahajú až po Liptovský Mikuláš. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). “Momentálne sa podarilo úsek sprejazdniť pre osobnú dopravu, pre nákladnú dopravu je cesta stále neprejazdná,” spresnila s tým, že hasiči sa pokúsia pomocou ťažkej techniky kamión odtiahnuť a cestu sprejazdniť aj pre nákladnú dopravu. Farkasová dodala, že pri nehode sa nikto nezranil.

Problémy v Žilinskom kraji

Husté sneženie zamestnalo v noci na štvrtok cestárov v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK). Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej napadlo na Orave miestami okolo 40 centimetrov snehu. Všetky sypače Správy ciest ŽSK sú v tejto chvíli v teréne a pohotovosti. “Snežiť začalo v utorok (12. 1.) zhruba o 4.00 h ráno. Vozidlá Správy ciest ŽSK sú odvtedy v teréne. V noci zo stredy (13. 1.) na štvrtok bol spád snehu intenzívnejší,” uviedla pre TASR Remencová. Najviac zasiahnuté sú podľa nej oblasti Kysúc, Oravy a úsek Kraľovany.

Polícia eviduje vo štvrtok na cestách v Žilinskom kraji viacero škodových udalostí. Horské priechody Šturec a Donovaly sú uzatvorené pre motorové vozidlá nad desať metrov. Informácie pre TASR poskytla vedúca oddelenia komunikácie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Gabriela Kremeňová. V okrese Čadca na diaľnici D3 je v smere na Poľsko zasnežená vozovka, nákladné motorové vozidlá stoja v kopci. Cesta 1/11 v smere do Česka je podľa policajtov neprejazdná, pracuje sa na jej sprejazdnení.

V Žilinskom okrese polícia eviduje tri škodové udalosti, cesty sú podľa Kremeňovej udržiavané. “Na ceste I/64 Fačkovské sedlo je šmýkajúce sa nákladné motorové vozidlo,” dodala. V okrese Martin sa stala jedna škodová udalosť, cesta I/18 Ratkovský kopec je posypaná a upravená. “V smere na Ružomberok sú kolóny, cesta I/65 je upravená a plne prejazdná. Kremnické Bane sú plne prejazdné,” zhodnotila Kremeňová. Na severnej diaľnici D1 v okrese Liptovský Mikuláš je na ceste kašovitá vrstva snehu, rovnako tak na cestách v celom okrese. Hranice i horské priechody v okrese sú prejazdné, polícia tam eviduje dve dopravné nehody.

Donovaly v smere z Ružomberka sú pre osobné motorové vozidlá prejazdné, zatvorené sú len pre nákladné vozidlá nad desať metrov. V okrese Dolný Kubín policajti evidujú päť škodových udalostí a jednu dopravnú nehodu. Cesty sú podľa Kremeňovej prejazdné a priebežne odhrnuté.

Správu budeme aktualizovať.