Spoločnosť Zahraničné

Hurikán Dorian si vyžiadal 20 obetí a znova zosilnel na tretiu kategóriu

Hurikán Dorian si vyžiadal 20 obetí. Zdroj: SITA/AP

NASSAU/NEW YORK –  Hurikán Dorian, ktorý si na Bahamách vyžiadal najmenej 20 obetí na životoch, počas prechodu k juhovýchodnému pobrežiu USA v stredu miestneho času znova zosilnel a zaradili ho tak opätovne do tretej z celkovo piatich kategórií. Oznámili to americkí meteorológovia, informujú agentúry AP a AFP.

 

Národné centrum pre hurikány (NHC) v Miami uviedlo, že Dorian sprevádzal vietor so stálou rýchlosťou do 185 kilometrov za hodinu. Centrum hurikánu sa o 23.00 miestneho času (5.00 h SELČ) nachádzalo približne 168 kilometrov južne od mesta Charleston v Južnej Karolíne.

Dorian sa presúval smerom na sever rýchlosťou okolo 11 kilometrov za hodinu. Súčasnú silu by si mohol udržať asi 12 hodín a podľa aktuálnej predpovede sa očakáva jeho postupné oslabovanie v priebehu štvrtka a piatka, vyplýva z údajov NHC.

Hurikán sa pohyboval popri pobreží Spojených štátov, kde hrozia záplavy v nízko položených oblastiach od štátu Georgia po Virgíniu. V regióne pociťujú silnejší vietor a stovky domov a podnikov v Georgii sú už bez elektriny.

V Južnej Karolíne, kde sa viac než 1500 ľudí uchýlilo do 28 evakuačných stredísk, sa úrady obávajú o historické prístavné mesto Charleston, ležiace na polostrove náchylnom na záplavy, píše AP. V stredu neskoro večera tam už začal padať dážď.

Na pobreží Južnej Karolíny nariadili povinnú evakuáciu celkovo okolo 830.000 ľudí. Státisíce ďalších mali opustiť pobrežie Georgie. Americké námorné sily nariadili podobne evakuáciu vojenského personálu v Severnej Karolíne, pričom presúvali lode a lietadlá zo základní vo Virgínii do vnútrozemia.

Federálny úrad pre mimoriadne situácie (FEMA) oznámil, že pripravených je 4000 pracovníkov federálnych pohotovostných zložiek, 6000 príslušníkov Národnej gardy a 40.000 pracovníkov infraštruktúrnych podnikov.

V štáte Florida, ktorý mal podľa pôvodných projekcií Dorian priamo zasiahnuť, pocítili úľavu, keď hurikán v stredu prešiel “okolo” v pomerne bezpečnej vzdialenosti. V meste Orlando znova otvorili medzinárodné letisko, podobne ako veľké zábavné parky.

Jeden obyvateľ Floridy však zahynul počas prípravy na hurikán – 56-ročného muža zhodilo v pondelok na predmestí Orlanda zo stromu, keď pílil konáre. V Severnej Karolíne zomrel 85-ročný muž po páde z rebríka, keď sa rovnako pripravoval na hurikán.