Spoločnosť Zahraničné

Hrozivé čísla zaplavili svet. Lesné požiare v Austrálii zabili už vyše miliardu zvierat

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Ničivé lesné požiare v Austrálii podľa odhadov zabili už vyše miliardu zvierat. Tvrdí to ekológ Chris Dickman z University of Sydney a tiež austrálska pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF-Australia).

 

Dickman, ktorý pred niekoľkými týždňami odhadol, že požiare zabili asi 480 miliónov zvierat, tento týždeň číslo aktualizoval. Uviedol pritom, že v najviac zasiahnutom štáte Nový Južný Wales už podľa neho zahynulo viac ako 800 miliónov zvierat a naprieč Austráliou to môže byť viac ako miliarda.

Zástupcovia WWF-Australia sa s použitím jeho metodológie dopracovali k 1,25 miliarde zvierat, ktoré podľa nich požiare priamo či nepriamo pripravili o život. Oheň už pritom v krajine zničil asi 8,4 milióna hektárov pôdy, čo zodpovedá rozlohe Rakúska.

Medzi obeťami sú koaly, kengury, papagáje a mnohé ďalšie vzácne austrálske druhy. “Mnohým lesom bude trvať desaťročia, kým sa zotavia,” konštatuje WWF-Australia s tým, že skutočný rozsah škôd bude známy až po tom, keď požiare vyhasnú.

Oheň už pritom v krajine zničil asi 8,4 milióna hektárov pôdy, čo zodpovedá rozlohe Rakúska. Zdroj: TASR / AP

Profesor Dickman navyše vysvetľuje, že zvieratá, ktoré pred ohňom unikli alebo sa ukryli pod zemou, sa neskôr vrátia do oblastí, kde nebudú zdroje potrebné na ich prežitie, a ďalšie sa stanú obeťami nepôvodných predátorov. Aj vtáky alebo iné zvieratá, ktorým sa podarilo uniknúť do nezasiahnutých oblastí, dokážu len zriedka konkurovať druhom, ktoré už v oblasti žili pred nimi, a zakrátko podľahnú.

Počty, ktoré uvádza, vychádzajú zo správy WWF z roku 2007, ktorá sa venovala dopadom odlesňovania v Novom Južnom Walese na divo žijúce zvieratá. Jej autori použili odhady o hustote populácie cicavcov, vtákov a plazov a následne ich vynásobili podľa rozlohy oblastí, ktorých odlesnenie bolo schválené. Odhady o hustote populácie vychádzali z publikovaných štúdií. Autori pritom pri výpočte zámerne použili veľmi konzervatívne odhady a tak je pravdepodobné, že skutočný počet mŕtvych zvierat bude omnoho vyšší, uvádza sa v tlačovej správe University of Sydney. Počty navyše zahŕňajú len cicavce, s výnimkou netopierov, vtáky a plazy, ale nepočítajú so žabami, hmyzom alebo ďalšími bezstavovcami.

V Austrálii žije viac ako 300 pôvodných druhov cicavcov, pričom za uplynulých 200 rokov vyhynulo asi 34 pôvodných druhov a poddruhov, čo predstavuje najrýchlejšie vymieranie na svete.