Politika Spoločnosť Zahraničné

Hrozba vypuknutia pandémie koronavírusu je veľmi reálna, tvrdí šéf WHO

Tedros Adhanom Ghebreyesus - Zdroj: SITA/AP/Salvatore Di Nolfi/Keystone

ŽENEVA – Hrozba vypuknutia pandémie v súvislosti so šírením koronavírusu SARS-CoV-2 na celom svete je “veľmi reálna”. Vyhlásil to v pondelok na mediálnom brífingu v Ženeve šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus s tým, že vírus je stále pod kontrolou, informovala agentúra AFP.

“Hrozba pandémie je veľmi skutočná,” povedal Ghebreyesus novinárom. Zdôraznil, že by išlo o prvú pandémiu v dejinách, ktorá sa dá kontrolovať. “Nie sme vydaní vírusu na milosť,” povedal. WHO zároveň informovala o tom, že viac ako 70 percent zo všetkých infikovaných ľudí v Číne sa už z ochorenia Covid-19 vyliečilo. Čína podľa slov Ghebreyesusa epidémiu v krajine “dostáva pod kontrolu”. Z viac než 80.000 prípadov ochorenia sa v Číne “uzdravilo viac ako 70 percent ľudí, ktorí boli prepustení (z nemocníc)”, uviedol.

WHO pripravuje zaslať ochranné pomôcky na zabránenie šíreniu koronavírusu aj do ďalších 28 krajín. “Poslali sme zásoby osobných ochranných pomôcok do 57 krajín. Pripravujeme ich zaslať aj do ďalších 28. Zaslali sme laboratórne pomôcky do 120 krajín,” citovala šéfa WHO spravodajská stanica CNN. “V tomto okamihu je len malý počet krajín, ktoré javia príznaky trvalého prenosu v rámci komunít,” spresnil Ghebreyesus.

Epidemiologička Maria Van Kerkhoveová, ktorá sa v rámci WHO špecializuje na infekčné choroby, uviedla, že prioritou v súvislosti s vírusom je ochrana zdravotníkov a snaha zabrániť jeho prenosu v nemocniciach.  Počet prípadov nákazy koronavírusom počas uplynulého víkendu presiahol 100.000 a vírus sa rozšíril do 100 krajín sveta.