Zahraničné Top

Hrdina s dvomi tvárami: Spolupracovala poľská legenda s komunistami?

VARŠAVA – Poliaci sú opäť nepríjemne prekvapení – jedna z ikonických postáv ich histórie čelí vážnym problémom. Hoci Lech Walesa, človek, ktorý s obvineniami, že kolaboroval so socialistickým režimom, bojoval už aj v minulosti, tentoraz čelí tvrdému oriešku.

To, že sa na verejnosti objavili dokumenty dokazujúce Walesovo údajné prepojenie s režimom, je z veľkej časti zhoda nečakaných okolností. Dlhé roky ležali na povale bývalého komunistického ministra vnútra Czeslawa Kiszczaka, kde ich ukrýval pred zrakmi národa, aby „uchránil hrdinu“.

V novembri minulého roka však skonal a náhoda chcela, aby ich objavila jeho vdova. Tá sa následne pokúsila 279 strán dokumentov predať poľskému Ústavu pamäti národa (ÚPN) nevediac, že podľa zákona im patria automaticky. Preto si ich prišla vyzdvihnúť rovno polícia. Samozrejme, bez 90-tisíc zlotých, ktoré za ne vdova žiadala.

Zverejnenie dokumentov

walesa1
Lech Walesa v roku 1983

ÚPN 19. februára, už týždeň po získaní dokumentov,  uviedol, že sa v nich nachádzajú informácie, podľa ktorých Walesa spolupracoval so Štátnou bezpečnosťou od roku 1970 do roku 1976 pod krycím menom Bolek. Taktiež z nich vyplýva, že za svoje služby dostal riadne zaplatené, čo má byť potvrdené jeho podpismi. Walesa bol pritom v tomto období považovaný za dôležitú postavu robotníckych protestov v gdaňskom prístave, odkiaľ musel odísť práve v roku 1976.

Čo sa týka pravdivosti dokumentov, šéf ústavu Łukasz Kamiński sa vyjadril, že vyzerajú autenticky, čo ale nemusí nič znamenať.  Z histórie sú známe prípady, keď práve poľská komunistická strana falšovala dokumenty za účelom diskreditácie svojich oponentov. Čosi podobné sa stalo práve aj Walesovi, keď sa ho takýmto spôsobom pokúsila tajná polícia odstaviť z boja o zisk Nobelovej ceny. Tú však Walesa v roku 1983 získal aj napriek tomu. V tom čase už patril k lídrom hnutia Solidarita (Solidarność) a stál aj na čele štrajkov.

Walesova obrana

Lech Walesa a pápež Ján Pavol II.
Lech Walesa a pápež Ján Pavol II.

Walesa sa, samozrejme, bráni. “V decembri  1970 ma neprehovorili (na kolaboráciu), nikdy som (s tajnými službami) nespolupracoval, nikdy som neprijal peniaze a nikdy som na nikoho nepodal ústnu ani písomnú správu,” reagoval na blogu.

V pondelok sa objavil v televízii TVN24, prvýkrát verejne potom, čo na povrch vyplávali tieto nové informácie.  Opäť odmietol, že by bol agentom a potom, čo mu novinár ukázal zábery fotokópií dokumentov, reagoval takto: “Nič som nepodpísal. To nie sú moje podpisy. To je veľmi pekný rukopis. Môj rukopis je hrozný,” citovala ho agentúra AP.

Hrdinu osemdesiatych rokov podporil aj Donald Tusk, bývalý poľský premiér a jeho spojenec. “Tento prípad sa vyťahuje na verejnosť každých pár rokov už posledných 20, 25 rokov,” povedal Tusk. “Walesa nikdy neskrýval, že mal určité kontakty a problémy (s tajnou políciou) v sedemdesiatych rokoch.”

Podpora Poliakov

Protestujúci vo Varšave
Protestujúci vo Varšave

Za Walesu sa v nedeľu v gdanských lodeniciach postavili aj tisíce Poliakov. “Dosiahli sme slobodu a Lech Walesa bol naším vodcom. Nič to nezmení,” povedala davu Henryka Krzywonosová, ďalšia z dôležitých postáv štrajkov a protestov z roku 1980. Ľuďom sa prihovorila aj Walesova manželka Danuta a zdôraznila, že jej muž nikdy žiadne peniaze nevzal.

Deň predtým si svoje vypočula aj poľská vláda. Vo Varšave sa zišli tisícky ľudí, ktorí proti nej demonštrovali a v rámci toho prejavili svoje sympatie a podporu Lechovi Walesovi.

Bol agentom aj ďalší prominentný politik?

Wojciech Jaruzelski
Wojciech Jaruzelski

Poliaci si posvietili aj na ďalšieho údajného agenta tajnej služby. V bývalom dome posledného komunistického vodcu Wojciecha Jaruzelského v Poľsku v utorok vyšetrovatelia po desaťhodinovej razii získali dôležité dokumenty, podľa ktorých by agentom s krycím menom Wolski mohol byť práve Jaruzelski. O obsahu zložiek sa však zatiaľ stále nič nevie.

Zdroj: glob.sk, SITA, politico.eu, Foto: SITA