Top Zahraničné

Hrdina dramatickej operácie v Somálsku bude veliť spojencom v Afganistane

Z filmu Black Hawk Down

Kábul – Nový veliteľ amerických a spojeneckých síl misie NATO v Afganistane generál Austin Scott Miller sa v nedeľu ujal svojich povinností. Ceremónia sa konala v afganskej metropole Kábul, informovala agentúra DPA.
Miller – pochádzajúci z elitných armádnych jednotiek – prevzal pozíciu od generála Johna Nicholsona, ktorý viedol misiu v Afganistane od roku 2015.
“Máme pred sebou ťažké rozhodnutia,” vyhlásil Miller počas ceremónie na veliteľstve misie Rozhodná podpora (Resolute Support). Dodal, že na vytvorenie základov politického zmierenia v krajine je potrebný vojenský tlak.
Miller predtým viedol Spojené veliteľstvo špeciálnych operácií (JSOC), ktoré dozerá na misie elitných síl vrátane jednotky SEAL Team Six, ktorá v roku 2011 – ešte pred Millerovým nástupom do čela JSOC – zlikvidovala vodcu teroristickej organizácie al-Káida Usámu bin Ládina.
Miller slúžil aj ako kapitán špeciálnych jednotiek Delta Force počas bojov v somálskej metropole Mogadišo v roku 1993. Tieto boje boli zobrazené aj vo filme Čierny jastrab zostrelený.
Miller prichádza do Kábulu rok po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil agresívnejšiu stratégiu pre Afganistan, kde militanti z hnutia Taliban vyvíjajú rastúci tlak na afganské sily.