Domáce Spoločnosť Top

Hrady, zámky aj zoologické záhrady. Možnosti, ako stráviť sviatky, sú bohaté

Bojnický zámok. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová, TASR) Veľkonočné voľno nemusíte stráviť iba doma za prestretým stolom. Hrady, zámky ale aj zoologické záhrady si aj tento rok počas sviatkov jari pripravili bohatý program. Návštevníkov lákajú na ukážky tradičných zvykov, rôzne prekvapenia ale aj zážitky, ktoré si môžu vychutnať iba raz v roku. Glob.sk pre vás vybral niekoľko miest, kam sa môžete počas sviatkov vybrať spoločne s rodinou a priateľmi. Priať vám bude aj počasie. 

 

Počas celých sviatkov by malo byť na väčšine Slovenska slnečno až polooblačno a teplota sa počas dňa bude pohybovať okolo 20 stupňov celzia. Spŕchnuť by ale s výnimkou okolia Liptovského Mikuláša nemalo. Aj tam sa očakáva dážď iba v pondelok.

Slovenské hrady sa na Veľkú noc pripravili

Na svoje si počas sviatkov prídu milovníci histórie naprieč celým Slovenskom. Nielen pre nich, ale aj pre rodiny s deťmi, či tých, ktorí chcú na vlastnej koži zažiť remeselné trhy či vyskúšať si zdobenie veľkonočných kraslíc, je tu príležitosť navštíviť hrad Modrý Kameň. Koná sa tu niekoľkodňové podujatie s názvom “Veľkonočný hrad Modrý Kameň 2019.“ Návštevníci sa okrem iného dozvedia, že na Zelený štvrtok sa nesmú hádať, ani si nič požičiavať, a že vajíčko chránilo ľudí pred zlými duchmi. Modrý kameň si počas Veľkej noci pripravil na sobotu tiež tradičný veľkonočný trh, ktorý sa koná od 9.00 – 17.00 hodine. Od 16. hodiny si budú môcť záujemcovia pozrieť aj módnu prehliadku krojov Hontu a Novohradu s komentárom etnologičky.

Zaujímavý veľkonočný program čaká aj na návštevníkov kaštieľa v Betliari. Na Veľkú noc tu návštevníkov privítajú jarné dekorácie v kaštieľskom parku, pre najmenších budú na prehliadkovej trase ukryté malé čokoládové prekvapenia. V sobotu od 10:00 hodiny sa vonku pred kaštieľom koná výstava zvierat v spolupráci so Zväzom drobnochovateľov Gemera, ako aj ukážky tradičných remesiel. Dnes o tretej popoludní začne špeciálna prehliadka s názvom Pohľad zblízka. Počas nej historik umenia Július Barczi predstaví najvzácnejšie poklady mauzólea Františky a Dionýza Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí. Na veľkonočný pondelok bude kaštiel ako aj mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí otvorené tak, ako v bežné dni.

Hrad Červený Kameň. Zdroj: TASR / LukᚠGrinaj

Na svoje si prídu aj tí, ktorí sa rozhodnú stráviť veľkonočné sviatky na Spiši. Hrady v tomto regióne si pripravili hneď niekoľko zaujímavých podujatí. Spišský hrad bude otvorený počas celého víkendu a na veľkonočný pondelok od 9. do 19. hodiny s posledným vstupom o 18. hodine.

Hrad Ľubovňa a skanzen pod ním budú taktiež otvorené počas soboty, nedele aj pondelka.

Kežmarský hrad bude počas víkendu aj v pondelok pre návštevníkov síce zatvorený, svoje brány však opäť otvorí v posledný deň prázdnin – utorok a to od 9. do 18. hodiny. Pre najmenších je pripravený detský kútik, kde si budú môcť vytvoriť veľkonočnú kraslicu podľa svojej fantázie.

Na Trenčianskom hrade zasa prebieha už od piatka štvordňová akcia vyplnená tvorivými dielňami, hudbou, maľovaním a predstavovaním veľkonočných tradícií. Počas Drotárskej soboty je šikovným deťom v rámci tvorivých dielní k dispozícii umelecký drotár Jozef Šabo, kurátor výstavy Svet drôtu a opäť aj dielnička pre záujemcov o papierové modelárstvo. Nedeľa bude patriť maľovaniu a pondelok drotárstvu. Návštevníkom spríjemnia čas potulní muzikanti a ich dobová folková hudba. Tešiť sa však môžu aj na obľúbené maľovanie na tvár. Až do pondelka sa bude na hrade pre najmenších konať tiež veľkonočné hľadanie vajíčok. Pre tých, ktorí budú úspešní, je pripravená aj sladká odmena.  Pripravená je tiež minivýstava s názvom Kraslice z police, kde si návštevníci môžu prezrieť vajíčka  z depozitu Trenčianskeho múzea zdobené technikou oblepovania dužinou špeciálneho druhu močiarnej trávy, vyškrabovaním alebo batikovaním.

Záujemcovia si na viacerých podujatiach budú môcť vyskúšať aj rôzne techniky zdobenia kraslíc. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

Sviatky jari si budú môcť naplno vychutnať aj tí, ktorí sa počas víkendu vyberú na hrad Červený kameň. Až do utorka sa tu konajú scénické prehliadky na motívy klasickej rozprávky o sile pravej lásky – Šípková ruženka. Vstupy sú o 11. hodine, 13.hodine, 15. hodine a 17. hodine.  Klasické prehliadky začínajú každú pol hodinu od 10. do 17. hodiny. Súčasťou podujatia bude aj tento rok stredoveký remeselný trh.

Namieriť si to môžu návštevnici počas sviatkov aj do  Múzea oravskej dediny v Zuberci na Brestovej. Na veľkonočnú nedeľu sa tu môžete tešiť na folklórny program venovaný symbolom v jarných obradoch. V areáli budú od soboty do pondelka remeselníci predvádzať výrobu kraslíc, pletenie korbáčov, točenie na hrnčiarskom kruhu či drotárstvo a rezbárstvo. Ak to umožní počasie, po zime sa vyženú von aj domáce zvieratá. V nedeľu od druhej popoludní je pre návštevníkov pripravený folklórny program „Symboly v jarných obradoch“. Na záver dňa sa bude tiež vynášať Morena. Múzeum je otvorené každý deň od 8.00 do 15:30, v nedeľu až do 16.30.

Hrad Slovenská Ľupča otvorí svoje brány 22. apríla, teda na veľkonočný pondelok. Pre návštevníkov sú v tento deň pripravené špeciálne prehliadky v hodinových intervaloch od 11. do 14. hodiny.

Otvorená bude aj vyhliadková veža v Bojniciach. Zdroj: TASR – / Jaroslav Novák

Na veľkonočný pondelok to bude žiť aj na hrade Fiľakovo. Konať sa tu bude podujatie s názvom Palocká Veľká noc, ktoré odštartuje od 10:30. Návštevníci si na hradnom nádvorí môžu vyskúšať zdobenie kraslíc pomocou najrôznejších techník. Zdobiť sa budú tiež medovníky. Tiež je možné si vyskúšať techniku maľovania ľudového nábytku. Pre najmenších je pripravený detský kútik, maľovanie na tvár, dobový kolotoč, jazda na koni či lukostreľba. Súčasťou podujatia je tiež ochutnávka jedál či veľkonočná oblievačka. Súčasťou je aj bohatý hudobný program.

Bojnický zámok bude mať otvorené v sobotu, nedeľu aj v pondelok od 10. do 15. hodiny. Vstupy sú  tradične v polhodinových intervaloch. Otvorená bude v Bojniciach denne počas sviatkov aj známa vyhliadková veža a to od 8. do 19. hodiny.

Cez sviatky do ZOO

Vybrať sa počas sviatkov môžete aj do jednej zo slovenských zoologických záhrad. V hlavnom meste bude zoo otvorená tak ako aj v iné dni, a to od 9. do 19. hodiny, pričom posledný vstup je o 18. hodine.  Na veľkonočný pondelok je tiež pre každé dieťa na pokladni pripravený malý darček. V DinoParku počas soboty a pondelka budú môcť návštevníci stretnúť maskotov a na veľkonočný pondelok ich zasa priamo v DinoParku bude čakať malé prekvapenie.

Navštíviť počas sviatkov môžete aj zoologické záhrady. Zdroj: TASR –/ Františšek Iván

Otvorené bude mať aj bojnická ZOO a to v čase od 8. do 19. hodiny. Predaj vstupeniek však aj tu končí hodinu pred zatvorením zoologickej záhrady.

Počas veľkonočných sviatkov je otvorená aj ZOO Košice a to od 9. do 19. hodiny.

Svoje brány otvára dnes, teda 20. apríla aj zoologická záhrada v Spišskej Novej Vsi. Prísť môžete medzi 10. až 18. hodinou. Otvorené bude aj počas nedele a utorka. Na veľkonočný pondelok budú mať však zatvorené.