Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Hostí na Plese v opere privítala dvojica legiend. Toto bol dôvod ich výberu

Zdroj: Ples v opere

BRATISLAVA – Ples v opere tak, ako každý rok, otvoril aj tohtoročnú plesovú sezónu. Hostí sprevádzali známi hudobníci, ktorí sa postarali o poriadnu dávku zábavy. Svojou účasťou opäť prispeli na podporu inkluzívneho vzdelávania na slovenských školách. Úvodným ceremoniálom previedla pozvaných dvojica hereckých legiend – Emília Vášáryová a Martin Huba. Dlhoročné hviezdy Slovenského národného divadla sa postarali o originálny začiatok akcie roka.

 

Po minulé roky sa hosťom prihovárala moderátorka. Tentoraz bolo všetko inak. Úvodom spoločenského večera totiž hostí prvýkrát previedla dvojica osobností. O veľkolepý vstup sa postarali herci Emília Vášáryová a Martin Huba. Výber práve tejto dvojice nebol náhodný. Dobročinný Ples v opere sa totiž koná v historickej budove Slovenského národného divadla, ktoré práve tento rok oslavuje svoju storočnicu. Obaja herci sú dlhoročnou súčasťou umeleckého súboru Činohry SND a majú tiež blízko k Plesu v opere, keďže sú dlhodobo členmi jeho čestného výboru.

 

Ples v opere oslávil svoje dvadsiate jubileum. Zdroj: Ples v opere

Emília Vášáryová

Herečka je dlhoročnou členkou Čestného plesového výboru dobročinného Plesu v opere a od roku 2015 aj ambasádorkou dobročinného poslania tohto podujatia. Narodila sa v učiteľskej rodine. Svoje detstvo prežila v Banskej Štiavnici. Je absolventkou Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Od roku 1964 je členkou umeleckého súboru Činohry SND.

Počas pôsobenia v divadle stvárnila množstvo divadelných postáv. Hrala v predstaveniach Sen noci svätojánskej, Cyrano z Bergeracu, Antigona, Vojna a mier, Tri sestry, Stoličky. Natočila niekoľko filmov a filmových inscenácií – Až přijde kocour, Medená veža, Modré z neba, Pelíšky, Červené víno, Peter a Lucia, Ježišova matka, Staroružová dráma a v mnohých ďalších. Je držiteľkou ocenenia Český lev za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe vo filme režiséra Jána Hřebejka Horem pádem (2004).

Pôsobila aj na Divadelnej fakulte VŠMU ako profesorka na Katedre herectva. Za svoju prácu získala niekoľko ocenení – Divadelné ocenenie sezóny DOSKY, Herečka storočia, Divadelná cena Alfréda Radoka, Krištáľové krídlo, Slovenka roka a mnohých ďalších. Okrem toho má na konte niekoľko štátnych vyznamenaní – Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, Cena Václava Havla – Medaila za zásluhy.

 

Herečka Emília Vᚹáryová. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Martin Huba

Herec Martin Huba je tiež dlhoročným členom Čestného plesového výboru dobročinného Plesu v opere. Svoj talent zdedil po rodičoch. Otec bol známy slovenský herec Mikuláš Huba a matka operná speváčka Mária Kišonová – Hubová.

V roku 1964 vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po absolvovaní štúdia sa stal členom umeleckého súboru Činohry Štátneho divadla v Košiciach. Od roku 1967 pôsobil v bratislavskom Divadle na Korze a po jeho zrušení na Novej Scéne. V roku 1976 sa stal Členom Činohry Slovenského národného divadla. Tam pôsobí dodnes. Začal sa venovať aj divadelnej réžii. Režíroval v Činohre i Opere SND v Bratislave, aj v rámci Letných Shakespearovských slávností v Prahe. Za réžiu Tančiarne získal cenu divadelnej kritiky DOSKY.

Zahral si v niekoľkých inscenáciách – Živá mŕtvola, Tartuffe, Richard II., Tri sestry, Nepriateľ ľudu, Súboj s démonom, Višňový sad, Búrka, Cyrano z Bergeracu, Anna Kareninová, Čajka, Apartmán v hoteli Bristol, Pohreb alebo svadba – čo skôr a v mnohých ďalších.

Pôsobí aj ako člen Vedeckej a umeleckej rady VŠMU. Na konte má takisto niekoľko ocenení. Je držiteľom Ceny Alfréda Radoka, Ceny Thálie, Krištáľového krídla, štvornásobným držiteľom divadelného ocenenia sezóny DOSKY a tiež výročnej ceny Literárneho fondu. V roku 2007 získal ocenenie Český lev za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále.

 

Herec Martin Huba. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Herecké legendy privítali hostí. Zdroj: Ples v opere
Herci Emília Vášáryová a Martin Huba na Plese v opere. Zdroj: Ples v opere
Úvodný program Plesu v opere. Zdroj: Ples v opere
Úvodom plesu previedli hostí Vášáryová a Huba. Zdroj: Ples v opere
Ples v opere opäť otvoril sezónu. Zdroj: Ples v opere
navigate_before
navigate_next