Spoločnosť Zahraničné

Horúčavy zasiahli Francúzsko, v Španielsku si vyžiadali dve obete

Horúčavy zasiahli Francúzsko, v Španielsku si vyžiadali dve obete. Zdroj: archív

PARÍŽ/MADRID – Približne 4000 francúzskych škôl zostalo v piatok zatvorených alebo do nich umiestnia rodiny, snažiace sa uniknúť pred vlnou horúčav v južnej časti krajiny. Oznámil to francúzsky premiér Edouard Philippe.

 

Francúzsko zaznamenalo v piatok vôbec najvyššiu dosiaľ nameranú teplotu 44,3 stupňa Celzia. Informovala o tom štátna meteorologická služba Météo-France, z ktorej vyhlásenia citovali agentúry AFP a DPA.

Najvyššiu teplotu namerali v meste Carpentras neďaleko Avignonu. Météo-France varovala, že nový teplotný rekord je zatiaľ predbežný a v aktuálnej vlne horúčav môže byť porazený. Nový rekord prekonal predošlé teplotné maximum, 44,1 stupňa Celzia, ktoré zaznamenali počas extrémnych horúčav v auguste 2003 na dvoch miestach – v mestečku Conqueyrac a obci Saint-Christol-les-Ales.

Francúzska štátna meteorologická služba vôbec po prvý raz v súvislosti s horúčavami vyhlásila vo štvrtok výstrahu najvyššieho stupňa platnú pre štyri departmány na juhu krajiny vrátane miest Marseille, Nimes, Montpellier a Avignon. Pre výstrahu je vonku zakázané športovať a zatvorené sú aj mnohé školy.

Výstrahy nižšieho stupňa platia aj pre zvyšnú väčšinu Francúzska, pričom v celej krajine je zatvorených približne 4000 škôl.

V dôsledku letných horúčav z roku 2003 prišlo vo Francúzsku o život zhruba 15.000 ľudí.

Vlna horúčav je podľa Philippa “veľmi intenzívna” a nastala “veľmi skoro”. Premiér občanov vyzval, aby sa riadili “zmyslom pre zodpovednosť”.

Francúzske úrady sa na vysoké teploty dôkladne pripravili, uvádza DPA a pripomína, že v roku 2003 prišlo v krajine dôsledku horúčav o život 15.000 ľudí.

Teploty presahujúce 40 stupňov Celzia zasiahli aj Španielsko, kde si vyžiadali i obete na životoch, informoval na svojej webovej stránke denník El País.

Sedemnásťročný mladík zomrel v piatok v nemocnici na následky úpalu, ktorý dostal počas práce na poli v provincii Cordóba v južnej časti krajiny. Vo štvrtok v meste Valladolid zomrel 80-ročný muž.

Požiar, ktorý v stredu vypukol v oblasti Torre del Espaňol v Katalánsku, zničil viac ako 6500 hektárov porastu.