Politika Top

AKTUALIZOVANÉ: Predstavitelia veľmocí boli po stretnutí spokojní

AKTUALIZOVANÉ  19:09 – Spojené štáty a Rusko musia nájsť spôsoby, ako spolupracovať s cieľom sledovať spoločné záujmy. Vyhlásil  americký prezident Donald Trump po rokovaniach s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Podľa Trumpa je produktívny dialóg medzi USA a Ruskom dobrý pre obe krajiny a “pre celý svet”.
Uviedol, že nezhody, ktoré “nikdy neboli horšie,  podrobne prediskutovali.  To sa však podľa jeho mienky “približne pred štyrmi hodinami zmenilo”.
Trump ďalej vyhlásil, že pri rozhovore s Putinom priamo nadniesol tému zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Ako však uvádza agentúra AP, správanie Moskvy verejne neodsúdil.
Americký prezident podľa vlastných slov strávil značný čas hovorením o zasahovaní do volieb a Putin mal v tejto súvislosti “zaujímavú myšlienku”. Nepovedal však o nej viac. Trump pritom odsúdil americké vyšetrovanie ruského zasahovania do volieb v roku 2016 a označil ho za “pohromu”. Toto vyšetrovanie podľa neho stále “oddeľuje” Ameriku od Ruska. Opätovne zdôraznil, že nedošlo k “žiadnemu spolčovaniu” jeho kampane s ruskou vládou.
Putin pred ním na tlačovej konferencii uviedol, že Moskva do amerického volebného procesu nezasahovala a nebude tak robiť ani v budúcnosti. Priznal však, že dúfal, že vo voľbách zvíťazí Trump, “pretože chcel znormalizovať vzťahy s Ruskom”.
Americký prezident vyslovil tiež presvedčenie, že sa obaja v budúcnosti opäť stretnú.

S rokovaniami bol spokojný aj ruský prezident Vladimir Putin. Ocenil otvorenú pracovnú atmosféru.

Šéf Kremľa, ktorý mal na tlačovej konferencii prvé slovo, konštatoval, že Rusko a Spojené štáty čelia spoločným výzvam a rizikám a je preto potrebné, aby zjednotili svoje úsilie. Moskva a Washington majú podľa neho spoločnú túžbu, a tou je obnovenie vzťahov.
Putin zdôraznil, že ruská vláda nezasahovala do amerických volebných procesov a že je pripravená pracovať v rámci spoločnej skupiny pre kybernetickú bezpečnosť, uviedla agentúra TASS.
Ruský prezident podľa nej taktiež povedal, že Moskva a Washington majú všetky potrebné podmienky na spoluprácu pri riešení vojny v Sýrii. Vysoko ocenil aj príspevok USA k pokroku pri riešení problému Kórejského polostrova.
Putin tiež povedal, že s Trumpom sa dohodol na vytvorení pracovnej skupiny s účasťou “obchodných kapitánov” s cieľom rozvíjať vzájomnú hospodársku spoluprácu.
Podľa agentúry AP Putin konštatoval, že studená vojna sa už skončila a že Rusko a USA musia riešiť problémy spoločne. Doplnil, že s Trumpom sa dohodli aj na zabezpečení izraelskej hranice so Sýriou, a to v súlade s dohodou z roku 1974.