Regióny

Horská záchranná služba varuje pred lavínovým nebezpečenstvom

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí platí dopoludnia mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní však vplyvom veľmi silného južného vetra, ktorý previeva voľný sneh na záveterné svahy štítov, platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3 stupeň, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Vplyvom dlhodobo nízkych teplôt sa vytvorili nestabilné snehové vrstvy, na ktoré silný vietor navieva sneh do dosiek a vankúšov. Nebezpečné sú hlavne svahy a žľaby severných a severovýchodných orientácií. Doskové lavíny sa môžu uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení pri lyžovaní, výstupe lyžiara na lyžiach na strmých svahoch nad 30°. Lavína sa môže odtrhnúť aj z veľkej vzdialenosti vplyvom vysokého pnutia v snehovej pokrývke, ktoré vytvoril vietor. Po snežení a počas sobotňajšieho oteplenia sa môžu vyskytnúť spontánne lavíny stredných rozmerov.

Počas noci a soboty lavínové nebezpečenstvo prudko stúpa.

Na horách dnes ráno prevládalo zamračené počasie, raňajšie teploty dosahovali mínus 12°C v najvyšších polohách, mínus šesť stupňov Celzia na podhorí. Fúkal silný južný vietor o sile 10-15 m/s (36-54 km/h), v nárazoch až 25 m/s (90 km/h). Silný južný vietor prenášal sneh na svahy severovýchodných a severných orientácií. Na záveterných svahoch sú naviate snehové vankúše a doskový sneh. Na náveterných svahoch sú vankúše z predchádzajúcich snežení a veterných dní. Vplyvom nízkych teplôt posledných dní sa v snehovom profile v miestach s nízkou výškou snehovej pokrývky vytvoril hranatozrnný nestabilný sneh. Na južne orientovaných svahoch, na ktoré malo možnosť svietiť slnko, sa na povrchu nachádza jemná kôra. Horské hrebene a rebrá sú často vyfúkané do tvrdého snehového podkladu. Na hrebeňoch hôr sa vytvorili snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne.