Domáce Politika Top

Hodnoty novembra ´89 sa vytrácajú: Štrngali sme za SR plné korupcie?

BRATISLAVA – V roku 1989 sa Slovákom podľa opozičných poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA), mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a nezaradených poslancov Miroslava Beblavého a Zsolta Simona podarila úžasná zmena a všetci verili, že stojíme na začiatku novej cesty. Nazdávajú sa, že vydýchli si najmä kresťania a oponenti totalitného režimu a ich symbolom sa stal Anton Srholec.

„Dnes, po viac ako štvrťstoročí, znovu voláme po zmene. Chceme si svoj štát zobrať naspäť, lebo nám záleží na hodnotách slobodnej a férovej spoločnosti. Chceme, aby v našom štáte znovu zavládlo právo a spravodlivosť, aby tu už neboli ‘naši ľudia’ a tí ostatní. Hlavne chceme, aby sloboda neznamenala bezbrehé šafárenie, ale aby znamenala zodpovednosť za ľudí v tejto krajine a za našu krajinu,“ povedala poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová. Dodala, že 17. november je volanie po hodnotách, za ktoré sme bojovali. „Tieto hodnoty sa dnes zo spoločnosti vytrácajú, a preto budeme hovoriť s ľuďmi, aby nestrácali nádej, lebo Slovensko má na to, aby bolo dobrou krajinou,“ povedala.

Poslanec za SaS Ľubomír Galko skonštatoval, že spoločnosťou sa dnes šíri skepsa. Ľudia, ktorí bojovali 17. novembra 1989 za slobodu, sa podľa neho často pýtajú, prečo tam stáli, prečo štrngali kľúčmi. “Štrngali sme za Slovensko plné korupcie a klientelizmu? Neurobili sme chybu? To, v akom stave sa dnes nachádza Slovensko, nie je chyba tých ľudí, ktorí snívali svoj sen. Je to chyba mnohých ponovembrových politikov. Dnes všetci chceme vliať ľuďom nádej. Slovensko je krásna krajina, máme množstvo šikovných ľudí, ktorí sa presadili aj v zahraničí, chceli by sa vrátiť domov a dosnívať ten sen. Chceme im vyslať signál, že bez ohľadu na to, ako dlho sme v politike, my sme tí, ktorí majú právo prísť dnes na námestie a pokúsiť sa presvedčiť verejnosť, že je možné naplniť ideály 17. novembra. Spolu to dokážeme,“ odkazuje Galko.

“Tomáš Garrigue Masaryk povedal, že štáty stoja a padajú na ideáloch, na ktorých vznikli. A Slovenská republika vznikla na ideáloch 17. novembra, ktorými bola sloboda a návrat do Európy. To bolo jedno z hlavných hesiel novembrovej revolúcie: Vráťme Československo späť do Európy, kam patrí historicky aj hodnotami,” povedal nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. „Po pätnástich rokoch tvrdej práce sa Slovensko v roku 2004 stalo súčasťou EÚ. Neuvedomili sme si však, že byť súčasťou Európy nestačí. Preto pred nami dnes stojí úloha urobiť zo Slovenska úspešnú, fungujúcu európsku krajinu, akou je napríklad Nemecko, Holandsko, Švédsko či Veľká Británia,“ uviedol Beblavý.

Predseda KDH Alojz Hlina pripomína, že 17. novembra 1989 ľudia chceli, aby papaláši nekradli cement na súkromné chaty pri Domaši. “Dopadli sme tak, že dnes fešáci na drahých autách kradnú miliardy a stavajú si vily pri Slavíne. Toto sme určite nechceli a verím, že hovorím za veľa ľudí. Nikto nemrzol na námestí, aby to takto dopadlo. November ´89 bol, je a bude symbol skutočného boja za slobodu a demokraciu,“ dodal Hlina s tým, že je najvyšší čas postaviť sa k tomu čelom a povedať, že takto sme si to naozaj nepredstavovali.

SaS a OĽaNO spolu s KDH a nezaradenými poslancami Simonom a Beblavým dnes organizujú na bratislavskom námestí SNP zhromaždenie Toto sme nechceli!, ktorým si chcú pripomenúť výročie 17. novembra 1989. Zhromaždenie sa začne o 17:00. Na pódiu vystúpia dvaja rečníci z každého politického subjektu.