Politika Top Zahraničné

Hnev Američanov, môže za to videohra: Dôvodom je zabíjanie nacistov

WASHINGTON – Zdá sa, že v dnešnej dobe sú ľudia ochotní nahnevať sa naozaj kvôli hocičomu. Zúrivosť Američanov na sociálnych sieťach pocítili aj vývojári videohry Wolfenstein: The New Colossus, ktorej jediným cieľom je pritom iba boj proti nacistom.

Ten bolo pritom vo videohrách zobrazovaný od nepamäti. Medzi legendy žánru akčných hier patrí práve Wolfenstein 3D z roku 1992, kde sa hráč postavil napríklad aj proti Adolfovi Hitlerovi. Aj novodobá verzia titulu pokračuje v šľapajách zabíjania nacistov – tí totiž v tejto alternatívnej histórii v šesťdesiatych rokoch ovládajú Spojené štáty.

Agresívna kampaň

Vydavateľ hry, spoločnosť Bethesda, navyše vedie pomerne agresívnu marketingovú kampaň. Najnovší trailer (ukážky z hry) má podtitul „No More Nazis”, čo znamená „Žiadni ďalší nacisti”.

Okrem toho si jemne upravila Trumpom spropagované heslo „Make America Great Again” (Urobme Ameriku znovu veľkou) na „Make Amerika Nazi-Free Again”, čo je voľne preložené „Zbavme Ameriku nacistov”.

Video zobrazuje zábery nevhodné pre deti a mladistvých!

Úplná náhoda

Ako v rozhovore pre portál Games Industry vysvetľoval marketingový šéf firmy Pete Hines, to, že sa hra bude odohrávať v Amerike, bolo rozhodnuté už dávno predtým, ako stúpenci radikálov pochodovali mestečkom Charlottesville alebo sa k moci dostal Donald Trump.

„V tom čase nikto z nás nečakal, že hra bude vnímaná ako komentár k súčasnej situácii, ale stalo sa,” vysvetľuje Hines a dodáva, že spoločnosť hry nerobí preto, aby vyslala politický signál, ale preto, aby ich hráči považovali za zábavné a čosi im dali. To, že sa nacisti prechádzali mestom Charlottesville práve tento rok, je vraj iba náhoda.

Kritika na Twitteri

Voči protinacistickému tónu hry sa na sociálnych sieťach vyhradilo aj množstvo ľudí. „Cool. Nevedel som, že sa Bethesda spojila s SJW a Antifou,” napísal jeden z komentujúcich na Twitteri. Ďalšiemu sa zas nepáči, že vývojári urobili z hry politické vyhlásenie. Iný zas tvorcov označil za ľavičiarov a vulgárne im vynadal.

To ale spoločnosti neprekáža. „Samozrejme, je tam risk, že odradíme niektorých zákazníkov, ale buďme úprimní. Ľudí, ktorí sú proti oslobodeniu sveta od nenávisti a vrážd nacistického režimu, ale pravdepodobne nezaujíma hranie Wolfensteinu,” odkázal rázne Hines.

Autor: ph, Foto a video: YouTube / Bethesda