Domáce

Hlina nechce Etický kódex predložený Smerom

BRATISLAVA – Novela zákona o rokovacom poriadku, ktorá má sprehľadniť prijímanie zákonov a obsahuje aj Etický kódex poslanca, by sa mala vrátiť na dopracovanie predkladateľom. Navrhol to dnes v rozprave k návrhu člen poslaneckého klubu KDH Alojz Hlina. Novelu vedenia Smeru-SD opozičný poslanec považuje za neúprimnú.

Hlina zdôraznil, že Smeru, ktorý dnes predkladá etický kódex, neprekážali útoky Jána Slotu voči policajtke v parlamentných garážach. „Aký bol plán? Povedať na tlačovke, že ste spasili svet, že to bude fungovať, že sa veci zmenia?“ konštatoval Hlina na margo novely. Podpredsedov parlamentu Miroslava Číža a Jany Laššákovej sa pýtal, čo robili vtedy, keď Slota nadával policajtke, akým spôsobom sa jej zastali a ako vtedy presadzovali etiku na pôde parlamentu.

Poslanec za KDH Pavol Hrušovský zdôraznil, že novely rokovacieho poriadku by sa mali prijímať konsenzom, Smer-SD by podľa neho mal návrh nechať na schválenie novej národnej rade po marcových voľbách. Hrušovský upozornil, že zmeny sú iba kozmetické, Smer si v takmer každej oblasti ponechal zadné dvierka a kvalita legislatívy sa výrazne nezlepší.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý upozornil, že pokuta za porušenie kódexu vo výške 500 eur je smiešna. Zdôraznil, že návrh legalizuje prijímanie darov poslancami. Ako príklad uviedol, že keď poslanec dostane ako dar hodinky značky Rolex v sume viac ako desaťtisíc eur, nestane sa mu nič, pretože keď to nenahlási výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, čaká ho iba „hrozná“ pokuta vo výške 500 eur, o hodinky však nepríde.

Prijímanie zákonov by malo byť prehľadnejšie. Stransparentniť legislatívny proces má za cieľ novela rokovacieho poriadku, o ktorej dnes diskutoval parlament, hlasovať o nej bude o 17:00. Právna norma, ktorú predložilo vedenie NR SR Peter Pellegrini, Miroslav Číž a Jana Laššáková (všetci Smer-SD), zakazuje podávanie tzv. „prílepkov“, ktoré menia alebo dopĺňajú zákony obsahovo nesúvisiace s prerokúvaným návrhom zákona. Predkladatelia tak chcú obmedziť predkladanie vecne nesúvisiacich noviel. „Ak by takáto situácia nastala, predsedajúci nedá o návrhu hlasovať,“ uvádzajú v návrhu.

Novela ako prílohu obsahuje Etický kódex správania, ktorý upravuje princípy a pravidlá správania sa zákonodarcov.

Hlasovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch sa bude môcť najskôr po uplynutí 48 hodín od ich podania v rozprave. Skoršie hlasovanie o pozmeňujúcich návrhoch sa pripúšťa v prípade, ak o tom rozhodne parlament na požiadanie gestorského výboru alebo spoločného spravodajcu.

Návrhy zákonov, ktoré boli zaradené do programu schôdze a navrhovateľ ich vzal späť, bude možné zaradiť do programu schôdze po uplynutí šiestich mesiacov odo dňa ich späťvzatia. Národná rada však môže na návrh predsedu rozhodnúť, že takýto návrh zákona možno zaradiť do programu schôdze aj pred uplynutím tejto lehoty.

Menia sa aj pravidlá Hodiny otázok. Členovia vlády budú mať na odpoveď najviac päť minút, doteraz neboli limitovaní žiadnym časom. Premiér, ktorý odpovedá 15 minút, tak po novom stihne tri otázky, doteraz zvyčajne 15 minút venoval jednej otázke.

Na interpeláciách bude po novom povinná účasť aspoň tretiny členov vlády, ktorých predsedovi národnej rady oznámi najneskôr do začatia tohto bodu programu predseda vlády. Doteraz na interpeláciách mala sedieť celá vláda, účasti interpelovaných ministrov sa opakovane dožadoval napríklad člen poslaneckého klubu KDH Alojz Hlina. Predseda a podpredsedovia parlamentu rovnako navrhujú, aby sa rokovanie o interpeláciách skončilo v ten istý rokovací deň, ako sa o nich začalo rokovať. Ide tiež o reakciu na Hlinovo konanie, ktorý opakovane stával pri rokovacom pulte a dožadoval sa prednesenia interpelácie za účasti ministra, hoci predsedajúci schôdze chcel bod ukončiť. Opozičný poslanec argumentoval, že na prednesenie interpelácie má zákonné právo.