Domáce Top

Hlina chce zmeniť pravidlá doručovania poštových zásielok

BRATISLAVA – Zmeniť postup doručovania poštových zásielok navrhuje v novele zákona o Správnom poriadku člen poslaneckého klubu KDH Alojz Hlina. Novelou reaguje na podľa neho terajšie nespravodlivé a nekorektné ustanovenie v prípade fikcie doručenia do vlastných rúk pre občanov. Hlina upozorňuje, že podľa aktuálneho zákona, „ak si adresát nevyzdvihne písomnosť do troch dní od uloženia, posledný deň tejto lehoty sa považuje za deň doručenia, aj keď sa adresát o uložení nedozvedel“.

V prípade, ak si občan vyzdvihne na pošte písomnosť napríklad v 18. deň lehoty od uloženia, má sa právne za to, že mu bola písomnosť doručená už tretí deň lehoty a teda napríklad v prípade všeobecnej odvolacej lehoty podľa Správneho poriadku v dĺžke 15 dní mu vlastne plynie posledný deň lehoty na podanie odvolania voči rozhodnutiu správneho orgánu, pripomína pozičný poslanec.

V prípade doručovania písomností právnickým osobám a podnikateľom – fyzickým osobám platí iná fikcia doručenia, a to taká, že písomnosť sa považuje po troch dňoch od vrátenia nedoručenej zásielky správnemu orgánu za doručenú aj vtedy, ak sa právnická osoba alebo podnikateľ – fyzická osoba o tom nedozvie. „Máme za to, že najmä na základe vyššie uvedených dvoch dôvodov je fikcia doručenia do vlastných rúk pre občanov v zmysle súčasne platného a účinného ustanovenia Správneho poriadku vrcholne nespravodlivá a nekorektná,“ konštatuje Hlina.

Zavádza preto novú fikciu doručenia do vlastných rúk pre občanov, v zmysle ktorej, „ak si adresát zásielku počas jej uloženia nevyzdvihne, považuje sa deň, keď bola zásielka vrátená správnemu orgánu za deň doručenia, i keď sa adresát o tom nedozvedel“. Zmena fikcie doručenia bude teda v tom, že v prípade prevzatia uloženej písomnosti na pošte sa bude považovať za deň doručenia deň reálneho prevzatia tejto písomnosti na pošte a len v prípade, ak si adresát zásielku počas jej uloženia nevyzdvihne, považuje sa deň, keď bola zásielka vrátená správnemu orgánu za deň doručenia, i keď sa adresát o tom nedozvedel.

“Takáto právna úprava je plne v súlade aj s fikciami doručenia písomností platnými napríklad v trestnom konaní podľa Trestného poriadku alebo v civilnom konaní podľa Občianskeho súdneho poriadku, kde sa v prípade prevzatia uloženej písomnosti na pošte považuje za deň doručenia deň reálneho prevzatia tejto písomnosti na pošte,“ uzatvára člen poslaneckého klubu KDH.

Parlament sa návrhom bude zaoberať na novembrovej schôdzi.