Politika Zahraničné

Hlavný britský vyjednávač pre brexit sa stretol s predstaviteľmi EÚ

Ilustračné foto - Zdroj: SITA/AP Photo/Virginia Mayo, File

BRUSEL – Hlavný britský vyjednávač pre brexit David Frost sa vo štvrtok v Bruseli stretol s vysokými predstaviteľmi Európskej únie, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na hovorkyňu Európskej komisie (EK). Frost sa stretol s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom, dočasnou generálnou tajomníčkou EK Ilze Juhansonovou a Stéphanie Risovou z tímu vyjednávačov EÚ pre brexit.

Obe strany podľa DPA potvrdili svoje doterajšie stanoviská a vyjadrili pozitívne očakávania ohľadom budúcich kontaktov. Nový britský premiér Boris Johnson patrí medzi kritikov dohody o odchode Británie z EÚ, ktorú vyrokovala jeho predchodkyňa na poste premiérky Theresa Mayová.

Johnson žiada, aby EÚ znova otvorila rokovania o dohode. Lídri EÚ však takúto možnosť opakovane zamietli. Britský premiér vyhlasuje, že v prípade, ak sa nepodarí dohodnúť na novej dohode, Spojené kráľovstvo Úniu opustí bez dohody. Junckerova hovorkyňa Mina Andrejevová oznámila, že predseda EK a Johnson sa majú stretnúť na summite krajín skupiny G7 vo francúzskom meste Biarritz v dňoch 24.-26. augusta 2019.

Británia pre prípad brexitu bez dohody vyčlenila v prepočte 2,29 miliardy eur, čo vo štvrtok britská opozícia podrobila kritike. Britský minister financií Sajid Javid povedal, že dodatočné finančné prostriedky zabezpečia, že Británia bude 31. októbra schopná odísť “s dohodou alebo bez dohody”. Suma zahŕňa zdroje na posilnenie bezpečnosti hraníc, zabezpečenie dodávok zdravotníckeho materiálu, podporu podnikov a zlepšenie komunikácie s verejnosťou. Opozičná Labouristická strana označila výdavky vlády za “otrasné vyhadzovanie peňazí daňových poplatníkov”, keďže väčšina poslancov dala najavo, že s odchodom bez dohody nesúhlasí a plánuje ho blokovať.