Bratislava Regióny

Hlavné mesto zverejnilo na portáli otvorených dát údaje o hustote obyvateľstva. Toto sú najobývanejšie mestské časti

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Hlavné mesto Bratislava začalo na portáli otvorených dát zverejňovať údaje o hustote obyvateľov v jednotlivých mestských častiach na kilometer štvorcový. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca magistrátu Bratislavy Peter Bubla. Podľa portálu patrí medzi najhustejšie zaľudnené časti mesta Petržalka a Karlova Ves, a to na sídliskách pozdĺž petržalskej radiály a smerom k Ovsišťu. “Vo východnej časti mesta je to oblasť okolo Tehelného poľa, Nív, Ružovej doliny a Štrkovca. Medzi najhustejšie zaľudnené časti mesta patrí aj centrum Karlovej Vsi a severná časť Dúbravky,” uvádza Bubla v tlačovej správe.

 

Nové údaje sú dostupné na transparentnom portáli hlavného mesta. Ide o údaje za štvorcové kilometre, teda nielen koľko ľudí má na danom území trvalé bydlisko, ale aj aké je ich pohlavie či ekonomická veková skupina. Mesto Bratislava údaje zverejňuje v intervalovom prevedení, aby nebola možná priama identifikácia obyvateľov.

Portál otvorených dát opendata.bratislava.sk, ktorý magistrát spustil v septembri minulého roka, poskytuje verejnosti vyše 500 súborov dát. Ide napríklad o demografické údaje o obyvateľoch hlavného mesta a jednotlivých mestských častí. Dáta majú pomôcť pri rôznych analýzach, či už pre odborné alebo komerčné účely. Náklady na vývoj a vytvorenie portálu otvorených dát boli približne tritisíc eur.

Zdroj: opendata.bratislava.sk