Politika Top Zahraničné

Obrovská porážka Mayovej. Parlament drvivou väčšinou odmietol jej dohodu o brexite

Parlament drvivou väčšinou odmietol dohodu o brexite. (TASR/AP)

LONDÝN – Britská premiérka sa v utorok večer musela podrobiť hlasovaniu poslancov dolnej komory parlamentu. Ten rozhodoval o osude dohody o vystúpení krajiny z Európskej únie (EÚ), ktorú s Bruselom vyrokovala. Pôvodné prognózy sa potvrdili. Poslanci drvivou väčšinou dohodu zamietli.

Ako sa očakávalo, Theresa Mayová utrpela obrovskú porážku: Parlament odmietol dohodu o brexite jasnou väčšinou. Proti návrhu hlasovalo 432 poslancov, 202 hlasov bolo za. Mayová vyhlásila, že je ochotná podrobiť sa hlasovaniu o dôvere. Šéf labouristov Jeremy Corbyn následne potvrdil, že takéto hlasovanie vyvolá.

Britská premiérka Theresa Mayová pred hlasovaním obhajovala svoju vyrokovanú dohodu.

Mayová uviedla, že dohoda “je najlepšia zo všetkých dostupných možností”. Ak dohoda zlyhá, hospodárstvo a bezpečnosť krajiny budú ohrozené. “Ak by sme prijali túto dohodu, potom sa domnievam, že môžeme položiť základ pre prosperujúcu budúcnosť našej krajiny.” Mayovú stále prerušovali výkriky a ironický aplauz. Predseda parlamentu musel poslancov napomenúť.

Mayovej prejav sprevádzali nesúhlasné výkriky poslancov.

Keď premiérka sľubovala, že po schválení dohody bude s parlamentom spolupracovať, boli  výkriky poslancov obzvlášť hlasné. Opozícia opakovane obviňovala Mayovú, že nedosiahla kompromis.

Poslanci mali pôvodne hlasovať o štyroch dodatkoch. Tri z nich boli stiahnuté pre malú podporu poslancov. Ani štvrtému dodatku sa nedávali veľké šance. To uvoľnilo cestu k hlasovaniu o celkovej dohode.

Jediný dodatok, o ktorom sa hlasovalo, bola požiadavka konzervatívneho poslanca  Johna Barona. Baron je považovaný za podporovateľa tvrdého brexitu. V žiadosti požadoval klauzulu o odstúpení od kontroverznej záruky pre otvorenú hranicu medzi Severným Írskom a Írskou republikou tak, ako je zakotvená v dohode o Brexite. Návrh  poslanci zamietli.