Domáce Politika Spoločnosť Top

Hľadajú sa dva hlasy. Smer ich potrebuje na schválenie dôchodkového stropu

Do dôchodku možno pôjdeme skôr. FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Ústava sa môže zmeniť. Čo nevidieť sa totiž bude hlasovať o zastropovaní dôchodkového veku, navrhovateľom však stále chýba jeden či dva hlasy. Smer-SD preto rokuje s poslancami a snaží sa chýbajúce hlasy získať. Isté však zatiaľ nemajú ani hnutie Sme rodina. 

 

Na zmenu ústavy potrebuje koalícia až 90 hlasov. „Platí ten stav, že okrem Smeru a SNS podporuje túto novelu aj hnutie Sme rodina a takisto ĽSNS, čiže dve opozičné strany,“ tvrdí poslanec Erik Tomáš.

Hnutie Sme rodina však ešte nie je definitívne rozhodnuté. „Nechcem autokraticky rozhodnúť, preto som na pondelok zvolal klub a tam si to ešte raz prejdeme,“ povedal pre Glob.sk šéf hnutia Boris Kollár. Rozhodovať sa budú aj na základe názorov ľudí, respektíve podľa priekumu agentúry Focus na túto tému.

Koaličný Most-Híd tento návrh rozhodne nepodporí. „Most sa už v minulosti vyjadril, že nepodporí túto novelu ústavy. My však oceňujeme, že rokovanie s opozíciou o tejto veci nepovažuje za porušenie koaličnej dohody,“ povedal pre Glob.sk Tomáš.

Erik Tomáš dúfa, že chýbajúce hlasy zoženú. Foto: SITA/Marko Erd

Hlasovanie však bude tesné. „Pracujeme na tom, aby sme presvedčili poslancov,“ tvrdí Tomáš. „Je to v tejto chvíli o jednom, dvoch hlasoch,“ informoval. Hoci poslanci z hnutia OľaNO spočiatku návrh podporovali, neskôr otočili kartu. Práve u nich chce Smer nájsť chýbajúce hlasy.„Je mi ľúto že hnutie OĽaNO, ktoré na začiatku našu iniciatívu podporovalo, je v tejto chvíli proti. Pevne veríme, že sa v hnutí najdu poslanci, ktorý novelu nakoniec príjmu,“ povedal Erik Tomáš.

Ak návrh neprejde, bude referendum

Smer-SD chce docieliť, aby sa dôchodkový vek zastropoval. Ľudia by tak do dôchodku ochádzali v 64 rokoch. V momentálnom nastavení systému sa totiž dôchodkový vek posúva podľa priemerného veku dožitia.

Návrh sa nepozdáva najmä strane SaS, ktorá argumentuje verejnými financiami. Problém tiež vidia v tom, že ide o ústavný zákon. V budúcnosti by mohlo byť problematické zmeniť ho.

Podobný názor má aj OľaNO. Oni to však neplánujú. „Zastropovanie dôchodkov bude mať výrazný negatívny dopad na budúcnosť verejných financií. Návrh hnutia OĽANO, podľa ktorého by sa ľudia po odpracovaní 40 rokov sami rozhodli, kedy chcú ísť do dôchodku, má podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť výrazne menší dopad na verejné financie, ako ten z dielne vládneho Smeru,“ tvrdí sa v stanovisku hnutia.

Pokiaľ návrh neprejde, Smer chce podporiť referendum. Strana bude podľa slov predsedu Roberta Fica vysvetľovať svojim voličom, aby petíciu podpísali, nech sa čo najrýchlejšie vyzbiera potrebných 350-tisíc podpisov a môže sa pristúpiť k referendu. Fico už petičný hárok podpísal.

Robert Fico je pripravený za dôchodky zabojovať referendom. Zdroj: SITA / Branislav Bibel