Domáce Kauzy

Historickým ukážkam na Slovensku hrozí koniec, varujú vlastníci strelných zbraní

Vlastníci zbrojných preukazov sa budú tlačiť na oddeleniach Polície SR. Zdroj: archív

BRATISLAVA- Smernica Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o zbraniach a strelive prinesie podľa Legis Telum – Združenia vlastníkov strelných zbraní (ZVSZ) celý rad obmedzení pre občanov, ktorí majú zbrane v legálnej držbe. Ako uviedli zástupcovia združenia na dnešnom brífingu, Slovensko má v tejto oblasti modernú a vyváženú legislatívu.

Materiál na konci novembra tohto roka predložilo Ministerstvo vnútra SR do medzirezortného pripomienkového konania. Podľa združenia a ďalších organizácií je smernica v rozpore s právnymi úpravami, pričom podľa nich k rovnakému záveru prišla Česká republika, ktorá smernicu napadla žalobou.

“Novela zákona nevyužíva všetky možnosti a výnimky, ktoré umožňuje táto smernica a ktoré sa podarilo vyrokovať. Boli by sme radi, ak by politická reprezentácia Slovenskej republiky našla odvahu a odmietla implementáciu nezmyselných reštriktívnych opatrení,” uviedol Boris Draškaba, člen predstavenstva ZVSZ. Podľa jeho slov nové pravidlá budú limitovať aj také základné záležitosti, ako sú napríklad športové streľby alebo historické rekonštrukcie bojov. “Podali sme k tejto novele rozsiahlu pripomienku, každý občan, ktorý má rovnaký názor, sa môže k našej iniciatíve pridať,” dodal.

“Zákaz postihne veľkú časť zbraní v legálnej držbe a väčšiu časť zo 150-tisíc držiteľov zbrojného preukazu. Medzi zakázané zbrane bude tiež zaradená veľká časť takzvaných expanzných zbraní, používaných pri rekonštrukciách historických udalostí. Tie je totiž dnes možné držať bez zbrojného preukazu a podliehajú iba ohláseniu na polícii,” uvádza združenie v stanovisku. “Z historických dôvodov sa platnosť veľkej časti v súčasnosti držaných zbrojných preukazov končí v roku 2022 a 2024. Ak bude prijatá spomínaná smernica, desiatky tisíc držiteľov zbrojných preukazov v krátkom časovom rozmedzí požiadajú o vydanie nového preukazu a vydanie výnimky. Na Policajný zbor SR tak doľahne mimoriadna administratívna záťaž,” dopĺňa stanovisko.

Združenie vlastníkov zbraní odporúča rezortu vnútra, aby smernicu stiahol. V prípade, že ju Slovensko bude musieť aplikovať, odporúča využiť všetky výnimky, aby legálni držitelia zbrojných preukazov neboli limitovaní.