Domáce Ekonomika Politika Spoločnosť Top

Historicky prvý vyrovnaný rozpočet. V koalícii sú všetci spokojní

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Rozpočet na rok 2019 na jednej strane veľmi zodpovedne narába s verejnými financiami a na druhej strane je schopný plniť všetky priority jednotlivých politických strán, ktoré tvoria vládnu koalíciu. Po stredajšom schválení budúcoročného rozpočtu v parlamente to zdôraznil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Pripomenul, že prvýkrát v histórii Slovenska prijala Národná rada (NR) SR vyrovnaný rozpočet. “Je to významný deň pre Slovenskú republiku,” konštatoval Pellegrini na tlačovej konferencii v NR SR.

Ak by niekto podľa jeho slov pochyboval o tom, či ide len o sľub, alebo o realitu, doplnil, že Slovensko už dvakrát po sebe hospodárilo lepšie, ako bol plán. “A to dáva veľmi dobré predpoklady na to, aby aj v roku 2019 možno rozpočet dopadol ešte lepšie, ako sme ho dnes naplánovali,” opísal Pellegrini.

Rozpočet na budúci rok tvorí podľa jeho slov všetky predpoklady na to, aby sa úroveň a kvalita života ľudí na Slovensku aj budúci rok výrazne zlepšila. “A je to vážny signál aj pre ostatné členské štáty eurozóny, že Slovensko je krajina, ktorá si plní svoje domáce úlohy, že je to krajina, ktorá má plne pod kontrolou svoje verejné financie, a na druhej strane, je to dobrý signál pre ľudí, že je to krajina a vládna koalícia, ktorá robí opatrenia v prospech občanov,” uviedol predseda vládneho kabinetu.

Predseda NR SR a koaličnej SNS Andrej Danko doplnil, že z hľadiska rezortov, za ktoré národniari politicky zodpovedajú, je každý z ministrov s rozpočtom spokojný. Spomenul napríklad to, že minister obrany môže pristúpiť k zásadnej reforme odmeňovania vojakov, k nárastu platov.

Z hľadiska školstva je podľa neho hlavnou zmenou zlepšiť podmienky nástupu nových učiteľov či zmeniť podmienky pedagogických a  nepedagogických pracovníkov. V prípade pôdohospodárstva je rád, že rozpočet ráta s rezervou 50 miliónov eur pre potravinárov a pôdohospodárov v prípade, že by neprešiel osobitný odvod pre obchodné reťazce. “Nevidím však na to dôvod,” konštatoval Danko. Dodal tiež, že je hrdý na to, že mohol byť pri zostavovaní tohto rozpočtu.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Podľa predsedu koaličného Smeru-SD Roberta Fica je schválenie rozpočtu na rok 2019 mimoriadne dôležitý nielen finančný, ale aj politický akt. “Ukazuje, v akej kondícii je vládna koalícia. Ukazuje, že sme schopní sa dohodnúť na cieľoch, o ktorých by sa možno niekomu predtým ani nesnívalo,” priblížil Fico.

Vôbec pritom nepochybuje o tom, že sa cieľ budúcoročného rozpočtu, a teda vyrovnané hospodárenie, podarí dosiahnuť. Poukázal tiež na to, že za posledné roky Slovensko vždy hospodárilo lepšie, ako bol plán. Napríklad aj v roku 2018 sa skončí podľa jeho slov hospodárenie lepšie. Nevylúčil tak, podobne ako Danko, že v roku 2019 môže Slovensko hospodáriť aj s prebytkom.

Zároveň aj predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár vyzdvihol to, že strana mohla byť pri vytvorení historicky prvého vyrovnaného rozpočtu. A aj keď je rozpočet vyrovnaný, podarilo sa podľa jeho slov prijať viaceré opatrenia, ako napríklad zvýšenie platov v štátnej a verejnej správe, a rozpočet zároveň obsahuje aj jednotlivé priority koaličných strán. “V tomto rozpočte, napriek tomu, že je vyrovnaný, sme našli skoro všetko, čo sme si mysleli, že na budúci rok chceme zrealizovať,” opísal Bugár.

Spomenul napríklad financie pre rezort dopravy na cesty a železnice, v rámci ministerstva spravodlivosti sa podľa neho prvýkrát v histórii darí odmeňovať justičných pracovníkov tak, ako je to len možné. Ministerstvo životného prostredia môže na základe rozpočtu klásť väčší dôraz na ochranu životného prostredia, na zabezpečenie opatrení proti suchu či na odstránenie starých environmentálnych záťaží. “V mene strany Most-Híd môžem povedať, že tento rozpočet má našu podporu a som rád, že sme mohli byť pri tvorení vyrovnaného rozpočtu,” konštatoval.

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) ešte doplnil, že nebude skrývať radosť a hrdosť z toho, že môže byť pri tom, že bude Slovenská republika prvýkrát vo svojej modernej histórii hospodáriť vyrovnane. “Prvýkrát nám spod tej pomyslenej periny verejných financií nebudú trčať nohy. Z tohto mám naozaj radosť,” konštatoval.