Politika Top Zahraničné

Historický okamih. Donald Trump a Kim Čong-un podpísali dôležitú dohodu

SINGAPUR – Americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un dnes podpísali dokument, v ktorom sa zaviazali budovať nový vzťah medzi oboma krajinami. Severná Kórea by podľa dokumentu mala vykonať kroky k denuklearizácii. „Myslím, že obe strany zaujal výsledok,” uviedol Trump s tým, že viac informácií poskytnú neskôr.

Tlačová konferencia sa bude konať o 16:00 tamojšieho času, teda o 10:00 SELČ. Ako uvádza BBC, Trump vyhlásil, že by severokórejského lídra rád privítal v Bielom dome. „Rozhodli sme sa, že minulosť necháme za nami. Svet sa dočká veľkých zmien,” vyhlásil Kim Čong-un.

Samit sa koná na singapurskom ostrove Sentosa, kde si dvojica niekoľko ráz potriasla rukami. „Cítim sa naozaj výborne. Budeme mať skvelú diskusiu a dosiahneme veľký úspech,” vyhlásil americký politik počas prvého krátkeho stretnutia s novinármi. „Nebolo jednoduché sa sem dostať. Boli určité prekážky, no prekonali sme ich a sme tu,” vyjadril sa na začiatku samitu Kim Čong-un.

Dvojica sa najprv stretla len v prítomnosti svojich prekladateľov. Biely dom informoval, že schôdzka trvala 38 minút. Ďalej mali na pláne pracovný obed, a to spolu s ďalšími členmi delegácií oboch krajín. Hlavnými témami diskusií boli denuklearizácia Severnej Kórey a mierová dohoda.

Foto: SITA/AP/Evan Vucci