Spoločnosť Zahraničné

Hasičské lietadlá obnovili lety nad požiarom na gréckom ostrove Euboia

Na snímke lietadlo počas hasenia lesného požiaru pri meste Halkida na ostrove Euboia (Evia) v Egejskom mori 13. augusta 2019. Zdroj: TASR/AP

ATÉNY – Lietadlá a vrtuľníky určené na zhadzovanie vody v stredu už pri prvom svetle obnovili prácu a hasili obrovský lesný požiar, spaľujúci chránenú prírodnú rezerváciu na gréckom ostrove Euboia (Evia) v Egejskom mori, kde museli úrady evakuovať stovky ľudí zo štyroch dedín a kláštora. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

 

Lietadlá aj helikoptéry sa ráno sústreďovali na oblasti, kde je prístup k hustému borovicovému lesu po súši ťažký. S prírodným požiarom, ktorý vypukol v utorok nadránom okolo 03.00 h, tam bojovalo 200 hasičov.

Plamene rozdúchaval silný vietor, ktorý tak brzdil snahy zastaviť ich šírenie a odnášal dym z požiaru až do gréckeho hlavného mesta Atény. Tam bolo cítiť pach horiaceho dreva až do neskorého utorkového večera.

Meteorológovia predpovedali na stredu mierny vietor a aj protipožiarny zbor uviedol, že situácia sa zdá oveľa lepšia v porovnaní s predchádzajúcim dňom.