Politika Top Zahraničné

Harrisová Bidenovi veľmi nepomohla. Trump ho v prieskumoch hrozivo dobieha

Trump sa v prieskume dotiahol na Bidena. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Pred týždňom predstavil demokrat Joe Biden političku a právničku Kamalu Harrisovú ako kandidátku na viceprezidentku a americkí liberáli boli nadšení. Teraz sa však ukázalo: Bidenov náskok nad Trumpom sa takmer rozplynul.

 

Menej ako tri mesiace pred americkými prezidentskými voľbami podľa nového prieskumu súčasný prezident prekvapivo dobehol svojho rivala. Ako v nedeľu miestneho času informovala televízia CNN, Bidenov náskok sa výrazne znížil. Inštitút pre výskum volebnej mienky SSRS oslovil medzi 12.-15. augustom 1108 voličov.

Prieskum sa uskutočnil po tom, ako Biden minulý utorok predstavil senátorku Kamalu Harrisovú ako svoju kandidátku na viceprezidentku. Za Bidena a Harrisovú sa vyslovilo 50 percent voličov a za Trumpa a Pencea 46 percent oslovených.

Na porovnanie: Začiatkom júna 55 percent respondentov uviedlo, že podporuje Bidena. Trump mal iba 41 percent. Zjednodušene povedané: Trump Bidena dobehol o neuveriteľných 5 percent.

Dôležitejšie je, že v 15 tzv. Swing States, v ktorých sa väčšiny medzi voličov znova a znova menia, sa v prieskume objavujú Biden a Trump hlava pri hlave (49 až 48 percent).

 

Vyzerá to tak, že Harrisová Bidenovi v prieskumoch veľmi nepomohla. Zdroj: TASR / AP

Webová stránka FiveThirtyEight, ktorá vyhodnocuje početné prieskumy a ich priemery, v súčasnosti vidí Bidena s 51 percentami hlasov v celej krajine, Trumpa iba so 43 percentami.

Celonárodné prieskumy majú z dôvodu komplikovaného hlasovacieho systému v USA obmedzenú informačnú hodnotu. Pre víťazstvo nie je rozhodujúca väčšina voličov, ale väčšina 270 voliteľov z jednotlivých štátov.

Trumpovi sa v roku 2016 podarilo prekvapivo zvíťaziť v troch Swings States – Pennsylvanii, Michigane a Wisconsine. Aj keby v tomto roku stratil dva z nich, má stále dostatok voliteľov – za predpokladu, že si dokáže udržať všetky ostatné štáty, v ktorých sa v roku 2016 presadil.

Mohlo by vás zaujímať