Domáce Politika

Harabin prezidentské voľby nevyhral. Titul Homofób mu ale nikto nevezme

Štefan Harabin je nositeľom titulu Homofób roka 2018. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Sudca a neúspešný kandidát na prezidenta Štefan Harabin je nositeľom titulu Homofób roka 2018. Víťazom siedmeho ročníka ankety o anti-cenu Homofób roka sa stal s veľkým predstihom. Výhru Harabinovi priniesol výrok: “Nie je možné, aby na základných školách naše deti učili dvaja homosexuáli, čo je v rozpore s ústavou”.

 

Medzi nominovanými bol aj ďalší prezidentský kandidát Róbert Mistrík, ktorý skončil druhý s veľkým odstupom. Ostatní traja nominovaní sú z radov cirkvi, a to kňaz Marián Kuffa, katolícky biskup Milan Chautur a trnavský arcibiskup Ján Orosch. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher. Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko. Hlasovania sa na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob zúčastnilo rekordných vyše 40 tisíc ľudí.

„Nerozumiem, ako môže byť Štefan Harabin sudcom, dokonca Najvyššieho súdu SR. Z jeho výroku je zjavné, že Ústavu Slovenskej republiky buď nepozná alebo ju vôbec nerešpektuje. Neviem, čo je horšie,” cituje tlačová správa Alenu Krempaskú z Inštitútu ľudských práv. Ostatné nominované výroky neboli podľa nej vulgárne.

“Ale je smutné, ak napríklad údajne liberálny kandidát šíri homofóbiu. Napriek tomu, že Róbert Mistrík je vedec, ignoruje výsledky výskumov, ktoré dokázali, že výchova detí pármi rovnakého pohlavia má na ne rovnaký efekt ako výchova párom opačného pohlavia,“ podotkla Krempaská. Prezidentský kandidát strany Sloboda a Solidarita Róbert Mistrík, ktorý sa počas kampane vzdal v prospech Zuzany Čaputovej, bol nominovaný za výrok: “Som proti tomu, aby páry rovnakého pohlavia mohli adoptovať deti. Tieto deti si to nezaslúžia, nemôžu sa k tomu vyjadriť a mohlo by to mať pre nich veľkú traumu v budúcnosti.”

Dve kategórie výrokov

Podľa riaditeľa Inštitútu ľudských práv Weisenbachera možno nominované výroky rozdeliť do dvoch kategórií. “Prvou sú pokusy získať voličov šírením homofóbie vo voľbách, v tomto prípade prezidentských. Druhou vyjadrenia predstaviteľov cirkvi. Cirkev napriek tomu, že je financovaná z daní všetkých občanov a občianok, teda aj LGBT ľudí, zneužíva svoje postavenie a pod rúškom slobody vierovyznania sa dlhodobo snaží poškodzovať neheterosexuálnu menšinu,” prízvukuje Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom akcie Dúhový Pride.

Trofejou pre víťaza anti-ceny Homofób roka je štylizovaný piktogram – zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4 percentá, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. Organizátori ankety sa ju pokúsia víťazovi odovzdať. V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda ĽS NS Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať. Zatiaľ jediný si cenu vlani prevzal predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko a po stretnutí s aktivistami svoje výroky o homosexualite zmiernil.