Domáce Politika Top

Harabin nepríde o talár definitívne. Existuje spôsob, ako sa môže po voľbách vrátiť na súd

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin by mal politickou kariérou prísť o talár. Aspoň tak to je už niekoľko týždňov prezentované. Do platnosti totiž vstúpil takzvaný Lex Harabin, ktorý by mal zariadiť, že pokiaľ sa sudca vydá na dráhu politika, príde o talár. Vyzerá to však tak, že to nemusí byť definitívne. 

 

Ešte pred uzákonením novely o sudcoch a prísediacich (Lex Harabin), hovoril zákon jasne. Pokiaľ sa sudca rozhodol kandidovať v niektorých z volieb, musel mať na istý čas pozastavenú činnosť. “Výkon funkcie sudcu sa prerušuje aj dňom, keď sa sudca zaregistruje ako kandidát vo voľbách za prezidenta Slovenskej republiky, vo voľbách do národnej rady, alebo vo voľbách do orgánov územnej samosprávy. Prerušenie trvá ešte tri mesiace po vyhlásení výsledkov volieb, ak sudca nebol zvolený, alebo ešte tri mesiace po skončení výkonu funkcie, do ktorej bol vo voľbách zvolený,” uvádzal zákon.

Po novelizácii sa však pridal ďalší dôležitý bod. Podľa neho sa “za vzdanie sa funkcie sudcu považuje aj podpísanie vyhlásenia, v ktorom sudca vyjadrí súhlas so svojou kandidatúrou na kandidátnej listine politickej strany alebo politického hnutia vo voľbách do národnej rady a vo voľbách do európskeho parlamentu podľa osobitného predpisu.” Opatrenie má politicky činných sudcov vyzliecť z talára. Nemusí to však pre nich znamenať definitívny koniec.

Harabin ešte ako kandidát na prezidenta.  Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Podľa ministerstva spravodlivosti sa sudca po skončení politickej kariéry bude môcť do talára vrátiť. “Pokiaľ zanikla funkcia sudcu vzdaním sa funkcie, je možné, aby sa táto osoba opätovne stala sudcom. Je však potrebné, aby táto osoba úspešne absolvovala výberové konanie, pričom predpoklady na vymenovanie sudcu sú uvedené v § 5 zákona o sudcoch a prísediacich. Zákon pritom nestanovuje lehotu, kedy sa osoba, ktorej zanikla funkcia sudcu vzdaním sa tejto funkcie, môže opätovne uchádzať o funkciu sudcu,” napísala pre Glob.sk Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia rezortu.

Paragraf 5 pritom nezakazuje kandidátom na sudcov mať politickú minulosť.

Zdroj: archív

Teoreticky by sa tak mohol Štefan Harabin po prípadnom neúspechu vo voľbách bez problémov vrátiť do talára. Jediný rozdiel oproti predchádzajúcemu stavu bude v tom, že sa automaticky nevráti na Najvyšší súd na svoje terajšie miesto, ale bude musieť prejsť výberovým konaním. Výberové konania vyhlasujú jednotlivé súdy.

Tento výklad zákona potvrdil aj predkladateľ Lex Harabin a poslanec SaS Alojz Baránik. Podľa neho je Harabinov návrat na súd síce teoreticky možný, nie však pravdepodobný. “Ten, kto sa prihlási na kandidátku politickej strany prichádza o talár, stane sa nesudcom, obyčajným občanom,” hovorí Baránik. “Pokiaľ by mal po odchode z politického života záujem stať sa sudcom, bude sa naňho hľadieť ako na normálneho občana,” hovorí. “Takýto človek si musí dať prihlášku, musí prejsť nejakým výberovým konaním, je tam hromada vecí, donedávna tam boli dokonca previerky, je to zložitý proces,” hovorí Baránik.

Pripúšťa, že pokiaľ by sa Štefan Harabin tomuto procesu podrobil, a vo výberovom konaní by uspel, mohol by sa teoreticky vrátiť na súd. “Ďalšia vec je, že ho musí opäť vymenovať prezident,” zdôrazňuje. “V teoretickej rovine je tento návrat možný, v praktickej si to ale neviem predstaviť, neviem si predstaviť, že by pán Harabin skladal písomné testy z obchodného práva alebo z disciplín, kde on nikdy nič nerobil, neverím, že by bol schopný si tieto veci naštudovať do tej miery, aby spravil písomné testy. Tie vôbec nie sú ľahké,” zdôrazňuje. Zároveň tvrdí, že “Lex Harabin” nemá byť trestom pre politicky činných sudcov, má len “oddeliť súdnu moc od zákonodarnej”. Definitívne zabrániť politicky činným sudcom v návrate do talára podľa neho nie je možné, ale ani správne. Bol by to vraj zásah do ich práva byť volený.

Gál zakročil – zrejme neskoro

Voči Harabinovi podal minister spravodlivosti Gábor Gál aj disciplinárny návrh. Urobil tak po tom, čo si sudca počas obednej pauzy “odskočil” na tlačovku, na ktorej oznámil,  že do volieb povedie stranu Vlasť. Aj keby disciplinárna komisia stihla rozhodnúť, že Harabin bol politicky činný počas výkonu funkcie sudcu, talár ho to stáť nebude. Len by prišiel o časť platu.

Harabin sa však už pred ohlásením jeho “líderstva” vo Vlasti vyjadroval k domácej politike. Rovnako tak poskytoval rozhovory pre médiá, kde pripúšťal aj svoju politickú budúcnosť. Hoci by sudca zo zákona nemal byť politicky činný, takéto Harabinove aktivity mu prešli bez toho, aby voči nemu niekto podal disciplinárny návrh. Urobil tak až Gál, vyzerá to však, že neskoro. Disciplinárna komisia zatiaľ nerozhodla a podľa zákona príde sudca zrejme o talár už čoskoro. 1. decembra je totiž posledný termín na odovzdanie kandidačných listín do parlamentných volieb. Ak si to Harabin dovtedy s kandidatúrou vo voľbách nerozmyslí, jeho politická aktivita sa týmto zápisom stane oficiálna.

Harabin je v talári, no Slovensko je už oblepené billboardami s jeho podobizňou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Samotný sudca považuje zákon za “protiústavný”. Vyjadril sa k nemu aj v rozhovore pre Glob.sk. “Tento zákon je zjavne neústavný, pretože nemôže zakázať prístup k povolaniu jedine a iba sudcovi. Potom musí zakázať tiež prokurátorom, policajtom, notárom, vojakom… Každý priemerne vzdelaný právnik vie, že nad týmto zákonom stojí predsa Ústava SR a Štrasburský dohovor, ktorý umožňuje aj sudcom sa politicky angažovať,” tvrdí Harabin.

Ústavný súd sa ním však nezaoberá. Nikto totiž nepodal podnet. “Ústavný súd Slovenskej republiky aktuálne neeviduje žiadne podanie týkajúce sa zákona č. 282/2019 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 385/2000 Z. z. o sudcoch a prísediacich a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony,” napísal na naše otázky Tomáš Senaj z Kancelárie Ústavného súdu SR.

 

Mohlo by vás zaujímať: