Domáce

Handlová: Verejnosť spomínala na obete banských nešťastí

Ilustračné foto

Handlová  – V Handlovej v piatok popoludní spomínali na baníkov, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania. Pri príležitosti Regionálnych osláv Dňa baníkov si viac ako 600 obetí banských nešťastí prišla uctiť verejnosť na handlovský mestský cintorín k pomníku, ktorý im je venovaný.
  “Spoločenstvo baníkov bolo odjakživa bratstvo ľudí, ktorí vytvárali iné hodnoty. Ten, kto to nezažil, nepochopí, aké pevné priateľstvá vznikajú v podzemní, kde aj zdanlivo jednoduché veci dostávajú iný rozmer. Spolupatričnosť, rešpekt, priateľstvo sú hodnoty, ktoré vystihujú toto bratstvo baníkov,” uviedol vo svojom príhovore primátor Handlovej Rudolf Podoba.
Našim predkom podľa neho nechýbal zdravý lokálpatriotizmus, ani Handlovčanom nechýba hrdosť na mesto, rovnako ako snaha meniť ho a pretvárať ho k lepšiemu. “Naše stretnutie má ambíciu pripomenúť si jednu skupinu jeho obyvateľov, významnú skupinu ľudí, aj vzdelancov, vychovávateľov, tvorcov charakteru a morálky, a zároveň chce byť poctou tým, ktorí tomuto mestu a jeho obyvateľom obetovali svoj čas, schopnosti, talent, energiu a často aj svoje zdravie a život,” skonštatoval.
Ľudia žijú v období, keď sa nejakým spôsobom bude rozhodovať v najbližších rokoch o tom, čo bude s baníctvom a akým spôsobom urobia kompetentní transformáciu z baníckeho regiónu, kde je baníctvo 100 rokov a pár rokov ešte bude fungovať,” spomenul predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška.
“Treba sa na to pripraviť aj teraz, aby sme zo dňa na deň nezistili, že je tu hladová dolina. Ale aj urobiť také kroky, ktoré nám pomôžu transformáciu pekne prekonať, pripraviť sa na to. Transformácia bude úspešná len vtedy, ak aj ten posledný baník, ktorý bude zatvárať baňu, si nájde uplatnenie na trhu práce,” ozrejmil. Baška zároveň pripomenul, že inštitúcie pripravujú akčný plán, ktorý by mal presne pomenovať úlohy, zodpovedných za ne a nájsť finančné zdroje na transformáciu.
Regionálne oslavy Dňa baníkov v Handlovej budú pokračovať do nedele (2.9.). Okrem tradičného jarmoku ponúknu i kultúrny program, v ktorom sa predstaví viacero slovenských interpretov, tiež alegorický sprievod mestom či prvý ročník prechodu baníckym turistickým náučným chodníkom, fáranie do bane či deň otvorených dverí v expozitúre Slovenského banského múzea v Handlovej.