Zahraničné Top

Hanba Európskej únie: Podozrivé okolnosti, toto sa pokúšala zatajiť

BRUSEL – Toto sa im veru nepodarilo. Európska únia má na krku problém. Pred štyrmi rokmi si zaplatila štúdiu, ktorej výsledky zadržiavala až donedávna, a to za podozrivých okolností.

Za štúdiu pritom Európska komisia zaplatila 360-tisíc eur. Jej cieľom bolo zistiť, ako pirátstvo ovplyvňuje predaje hudby, kníh, videohier a filmov. Ako upozorňuje portál Gizmodo, EÚ sa so správou nepochválila, a mohlo to byť aj preto, že štúdia nezistila, že by pirátstvo bolo veľkým problémom.

Pomohlo sťahovanie?

Práve naopak, nelegálne sťahovanie a streamovanie vraj pomohlo lepším predajom hier. „Zistenia vo všeobecnosti neukazujú veľké vytláčanie predajov online porušovaním autorského práva. Nemusí to nevyhnutne znamenať, že pirátstvo nemá žiaden efekt, ale štatistická analýza nedokázala preukázať s dostatočnou istototu, že malo efekt,” píše sa v štúdii.

Štúdia sa do pozornosti dostala vďaka Julii Reda, členke europarlamentu za Nemeckú pirátsku stranu, ktorej sa podarilo dostať k dokumentu. Ako upozorňuje portál The European Digital Rights, štúdiu zadala Európska komisia už v roku 2013, výsledky mala o dva roky neskôr, no nikdy ich nepublikovala. Udiať sa tak mohlo práve kvôli tomu, že nesadli jej agende, myslí si portál.

Podozrivé okolnosti

Ako zaujímavý uvádza predovšetkým fakt, že jediné negatívne zistenie, ktoré sa týkalo veľkých filmov, tzv. „blockbusterov”, sa dostalo do oficiálneho akademického dokumentu. Ten mala na starosti dvojica Benedikt Hertz and Kamil Kiljański, ktorá je členom ekonomického tímu Európskej komisie.

Samotná štúdia nakoniec bola publikovaná – ale až po tom, ako si ju vyžiadala nemecká europoslankyňa. To, že sa ju rozhodli zverejniť až po tejto žiadosti, takmer dva roky po ukončení štúdie, je údajne iba náhoda.

Autor: ph, zdroj: gizmodo.com, edri.org, Foto: Twitter / Julia Reda, SITA