Domáce Politika Top

Hádka v parlamente o Rusku: Odkaz z opozície, súdruh Blaha ako dobrý komunista

BRATISLAVA – V utorok to v parlamente opäť iskrilo a jablkom sváru bolo znovu Rusko. Slovné odkazy si tentoraz vymieňali poslanci Ľuboš Blaha s Martinom Poliačikom a Ondrejom Dostálom. Čo bol najväčší problém?

Blaha ako predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti rozprával o tom, aká dominantná téma je vzťah k Rusku. Blaha je známy svojou náklonnosťou k Rusku. Hovorí, že Smer zreteľnejšie vyjadruje priateľstvo s Ruskom a kritizuje rusofóbiu, „ktorú cítiť z niektorých iných politických subjektov.” Blaha chce, aby sa prestalo bez dôkazov obviňovanie Ruska z vecí, ktoré vraj nie sú empiricky podložené. Tým je vraj aj kauza Skripaľ.

„Nevyhostili sme ruských diplomatov na základe požiadavky Veľkej Británie, ktorá ju nevedela nejakým spôsobom empiricky doložiť a bez ohľadu na to, aké konšpiračné teórie kolegovia z Veľkej Británie poskytli, neposkytli jediný dôkaz. A v 21. storočí si myslím, že to hanbou, že sa niektoré členské štáty Európskej únie, napriek tomu, že neexistuje dôkaz odhodlali k takej vážnej akcií ako je vyhostenie ruských diplomatov,” povedal Blaha.

Ľuboš Blaha

Poslanec preto kvituje, čo urobilo ministerstvo zahraničia. „Verte, že chodím po európskych fórach, bol som nedávno ako vedúci delegácie Národnej rady v parlamentnom zhromaždení Rady Európy. Je cítiť, že tie štáty, ktoré nevyhostili ruských diplomatov si v mnohých, v mnohých frakciách vyslúžili obrovský rešpekt. Pretože tuto sa naozaj ťažko obhajuje aj pre tie štáty, aj pre tie frakcie, ktoré ruských diplomatov vyhostili, pretože toto je naozaj davová psychóza, ktorá nemá žiadne racionálne a ani empirické opodstatnenie,” dodal Blaha.

Hanba pre Slovensko, odkázal Poliačik

Na vystúpenie reagoval aj Martin Poliačik (Progresívne Slovensko). Blahovi poslanec tvrdí, že Slovensko na pôde Rady Európy nezískavá významný kredit za nevyhostenie diplomatov, práve naopak. Poliačikovi kolegovia vraj tvrdia, že keď sa spojenci majú spojiť v kroku, tak treba jednoznačne ukázať, kto sú spojenci.

„Vy ako člen byra predstavujete príliš silný hlas na podporu ruských záujmov v Rade Európy a nie všetci z našich kolegov sú s tým úplne v poriadku. Veľmi dobre viete, prečo Rusko nemá hlasovacie práva a to, že ho tam stále obhajujete je tiež hanbou pre Slovenskú republiku,” dodal Poliačik.

Martin Poliačik – Foto: SITA/Diana Černáková

Dostál Blahovi zagratuloval

Pekné slová Blahovi nevenoval ani Poliačikov bývalý kolega z klubu SaS Ondrej Dostál. „Prejav pána poslanca Blahu, skôr by som teda povedal súdruha poslanca Blahu v sebe niesol všetko, čo, všetko to, čo by v takejto situácii predniesol dobrý komunista. Boli tam reči o západných mocnostiach o tom, že západné mocnosti presadzujú vlastné mocenské záujmy. Robia to pod zámienkou reči o slobode a demokracii. Briti sú podľa neho hanbou. Zastáva sa Putinovho Ruska. Používa ruskú rétoriku cez to, že spochybňuje, že by existovali dôvody na zákroky, či už v Sýrii alebo spoločnú akciu európskych krajín alebo západných krajín voči ruským diplomatom a špiónom. Bol tam prítomný latentný antiamerikanizmus,” uviedol Dostál.

Poslanec upozornil, že šlo o prejav predsedu výboru pre európske záležitosti a že pre Blahu by sa možno viac hodilo, ak by existoval výbor pre vzťahy s Ruskou federáciou. „Funkcia predsedu takéhoto výboru by pánu poslancovi Blahovi svedčila nepochybne oveľa viac a nepochybujem aj o tom, že by sa v nej lepšie cítil a napokon veľmi výrečné je aj to, že sa mu poďakoval pán poslanec Kotleba. Nie je to náhoda komunisti a fašisti mali k sebe vždy veľmi blízko a vaše vystúpenie to znovu potvrdilo. Gratulujem,” dodal Dostál.

Ondrej Dostál – SITA/Diana Černáková

Blaha následne reagoval, že je rád, že Ondrej Dostál a Martin Klus našli spoločnú reč s neonacistami. „Po pánovi Sulíkovi, ktorý chodil na kávičku s Kotlebom tu máme ďalších predstaviteľov liberálov, ktorí majú najnovšie v láske kolegov z fašistickej strany. Gratulujem. Ja by som sa vyhol týmto nálepkám. Naozaj nemá zmysel tento krčmový spôsob diskusie viesť. ja nie som boľševik,” odkázal.

Neskôr ale pochválil Klusa za jeho kultivovaný príspevok. Blaha uviedol, že má iné videnie svet ako Klus či Katarína Cséfalvayová, ale to vraj nie je dôvod na nenávisť, obviňovanie z extrémizmu a nálepkovanie a urážky, „ako to tu robili pán Dostál a Poliačik”„Toto naozaj nie je cesta. Ja si myslím, že to je primitívne, mali by sme trošičku viacej sa snažiť počúvať navzájom a argumentovať, lebo to je práve cesta pre zahraničnú politiku na Slovensku,” povedal Blaha.

Autor: ph, Foto: SITA/Ľudovít Vaniher, Diana Černáková, Urban Klement