Kategórie Domáce Politika Spoločnosť Kauzy Domáca Top

Hádka poslancov kvôli colným podvodom. Medzi sebou sa nezhodnú ani tí opoziční

Prezident Finančnej správy František Imrecze oznámil pred poslancami, že končí. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Podvody pri preclievaní tovaru z Číny rozvírili politické vody ešte počas septembra. František Imrecze z postu prezidenta Finančnej správy dobrovoľne odišiel a Slovensko začalo vyjednávať s Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF). Tento týždeň išli stav rokovaní skontrolovať poslanci z výboru pre financie a rozpočet. Prieskum však odhalil najmä to, že naši poslanci sa nevedia zhodnúť v takmer ničom. Niektorí boli s prieskumom spokojní, iní vôbec. Rozličné pocity sa očakávať dali, horšie je, že majú aj mesiac po medializácií kauzy diametrálne odlišný názor na to, či budeme musieť túto obrovskú sumu skutočne zaplatiť. 

Ešte na začiatku septembra sa začalo hovoriť o správe z OLAF-u, ktorý vypočítal, že Slovensko dlží Európskej únií na clách viac ako 300-miliónov eur. Dôvodom mali byť podvody v rokoch 2013-2014, kedy mali  organizované skupiny úmyselne podhodnocovať tovar z Číny. Šlo o textílie a obuv.

Po zverejnení obrovskej sumy, ktorú mienil OLAF postúpiť Európskej komisií, sa začala séria tlačových konferencií a politických vyjadrení. Po zasadnutí výboru, ktorý sa touto kauzou zaoberal, sa František Imrecze dobrovoľne rozhodol opustiť svoj post. Dočasne ho nahradila Lenka Wittenbergerová, dlhoročná odborníčka na dane. Finančná správa prisľúbila že urobí maximum pre to, aby sa výsledná dlžná suma čo najviac znížila. Vzhľadom na diametrálne odlišné dojmy poslancov sa však môže zdať, že sme tam, kde sme boli pred mesiacom.

Podľa koalície je tu stále možnosť, že nebudeme platiť nič. “Podľa zistených informácií OLAF uznáva, že suma bola premrštená,” tvrdí Radovan Baláž z koaličnej SNS. “Možnosť neplatiť nič tam stále je,” tvrdí.

S poslaneckým prieskumom bol spokojný aj vládny Smer. “Finančná správa poskytla poslancom všetky dopytované informácie, informovala ich aj o výsledkoch rokovania s OLAF-om, ktoré sa uskutočnilo 27. septembra 2018 v Haagu,” povedal pre Glob.sk poslanec Ladislav Kamenický. “Finančná správa nás informovala, že poskytla OLAF-u nové informácie a dáta, ktoré teraz OLAF vyhodnocuje. Zároveň zaslala OLAF-u otázky a čaká na odpovede,” vysvetľuje postup Kamenický, ktorý je šéfom parlamentného výboru pre financie a rozpočet.

Otázka peňazí je podľa neho stále otvorená. “Európska komisia zatiaľ nevedie žiadne konanie voči Slovenskej republike. Rokovania s OLAF-om budú prebiehať do 22. decembra 2018,” informuje poslanec. “Predstavitelia Finančnej správy SR poslancov ubezpečili, že v prípade, že by Európska komisia pristúpila k akýmkoľvek sankciám, majú v rukách silné argumenty a využijú všetky dostupné prostriedky na obhajobu Slovenskej republiky,” tvrdí Kamenický.

Decembrové rokovanie bude dôležité aj pre poslanca za Most-Híd Eduarda Adamčíka. “Som zvedavý ako dopadne rokovanie s OLAFom. Toto bude pre mňa rozhodujúce,” tvrdí Adamčík.  “Ako zdovodní OLAF, v prípade nejakých doplatkov, svoje retroaktívne doporučenie. Je zbytočné odpovedať na akékoľvek ďalšie otázky,” tvrdí poslanec.

Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó sa taktiež vyjadril na dnešnom brífingu k problému s clami. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Liberáli chcú krízového manažéra a odvolanie ďalšieho človeka, OľaNO to vidí inak

Jozef Rajtár z SaS vníma situáciu úplne inak. “OLAF zrejme postúpi Európskej komisií  plnú sumu,” tvrdí. “Ak sa podarí sumu znížiť, predpokladám že maximálne o 7 miliónov,” tvrdí Rajtár s tým, že treba okamžite začať konať.

Na to, aby sa situácia zlepšila, je podľa neho potrebnejšia séria razantných krokov. “Ľudovít Makó musí reálne odísť,” tvrdí Rajtár. Riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy podľa neho výrazne pochybil, keď nedostatočne vyšetroval podvody. Jeho hlavu Rajtár žiadal nejedenkrát. Hoci pod tlakom opozície odišiel František Imrecze, Ľudovít Makó sa k odchodu nemá. Na jeho odchod nevidia dôvod ani koaličné strany, Rajtár však tvrdí, že jedine tak sa začne vyšetrovanie voči colným podvodníkom.

Odchod Makóa však považuje len za prvý krok. Následne by do Finančnej správy chcel zaviesť krízový manažment. Podľa neho treba za colné podvody vyvodiť reálne dôsledky, do hry by podľa neho trebalo zapojiť vyšetrovateľov aj prokuratúru. Podľa neho jeho názor zdieľajú aj ostatní opoziční poslanci.

Eduard Heger zo strand OľaNo sa však s ním v niektorých veciach nezhodne. “Na Finančnej správe poskytli pomerne málo odpovedí,” povedal. “Slovenská republika však skutočne vyvíja iniciatívu a komunikuje s OLAFom,” tvrdí Heger. Podľa neho na veci treba čas, víziu razantných krokov s SaS nezdieľajú.  “Na odchod Maká to  nevidíme,” povedal pre Glob.sk Eduard Heger.

František Imrecze však podľa nich odísť musel. “On mal za to osobnú zodpovednosť,” tvrdí. Nová prezidentka finančníkov Lenka Wittenbergová podľa neho prejavila ochotu riešiť problémy. Je však potrebné počkať kým sa ukáže, či bude schopná na veci dostatočne tlačiť.

Finančná správa podľa neho priznala, že sa podvody stále dejú, podvodníci podľa neho postupujú sofistikovane a využívajú nedostatky, ktoré FS má. “Využívajú najmä čas, kým Finančná správa vôbec príde na to, že sa podvody dejú,” povedal Heger. Finančníci musia podľa neho verejnosti poskytnúť oveľa viac faktov a presvedčiť ju, že sa na situácií skutočne pracuje. To, či budeme musieť platiť, odhadnúť zatiaľ nevie. Slovenská republika však podľa neho robí maximum, potrebné je však presvedčiť verejnosť.

V problémoch nie sme sami

Problémy s preclievaním tovarov mali aj iné krajiny. Rovnakým problémom ako my čelí aj Veľká Británia, Maďarsko, Španielsko či Malta. Európska komisia začala od Veľkej Británie tento dlh vymáhať.

Škoda ktorá pri preclievaní vznikla pritom nie je len 300-miliónov, ktoré dlžíme Európskej únií. O peniaze za clo bolo ukrátené aj Slovensko. Aby toho nebolo málo, SaS už od septembra tvrdí, že nám vznikla aj škoda na DPH. „Ide o historicky najväčší oficiálne zdokumentovaný colný a daňový únik na Slovensku,“ povedal v septembri k téme bývalý námestník generálneho riaditeľa colnej správy Peter Cvik. Poslancovi Rajtárovi mal tento fakt potvrdiť aj generálny riaditeľ Finančnej správy Milan Jurčina. Veci, ktoré boli takýmto spôsobom preclené, mali putovať najmä na čierny trh. Podľa Rajtára tento textil nájdeme na trhoviskách, alebo v rôznych malých obchodoch, ktoré predávajú lacný čínsky tovar.