Domáce Top

Gymnáziá budú mať viac matematiky a prírodovedných predmetov

BRATISLAVA – Od začiatku nového školského roka vstúpia do platnosti viaceré zmeny, ktoré sa budú týkať stredných škôl. Platiť začne napríklad inovovaný Štátny vzdelávací program (ŠVP) pre gymnáziá. V štvorročnom aj osemročnom štúdiu sa tak zvýši časová dotácia niektorých predmetov, najmä matematiky a prírodovedných predmetov. Učiteľom tiež umožní delenie tried na skupiny pri vyučovaní týchto predmetov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenszighová.

Pre gymnáziá s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny bude od nového školského roka vyššia časová dotácia hodín predmetu jazyk národnostnej menšiny, ako aj predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra. Pre športové gymnáziá sa zavádza nový rámcový učebný plán s osobitnými poznámkami pre vyučovanie športovej prípravy. Celkovo sa však nezvyšuje počet hodín pre žiakov, ale na tieto zmeny sa využijú počty takzvaných disponibilných hodín.

Od 1. septembra nadobudne účinnosť aj novela vyhlášky o ukončovaní štúdia na stredných školách. Jednou z dôležitých zmien novely je predĺženie času na vypracovanie testov externej časti maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry, maďarského jazyka a literatúry, ukrajinského jazyka a literatúry a slovenského jazyka a slovenskej literatúry z 90 na 100 minút a z matematiky zo 120 na 150

V stredných odborných školách sa bude postupne zavádzať odborná príprava žiakov v systéme duálneho vzdelávania. Ide o prepojenie škôl s firmami, ktoré začnú pripravovať svojich žiakov na povolanie podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek zamestnávateľa. Žiakov tak čaká praktické vyučovanie v podniku, pričom teoretické vedomosti im poskytne škola. Ďalšou novinkou bude možnosť získať motivačné štipendium podľa dosiahnutého priemerného študijného prospechu v tých odboroch vzdelávania, po ktorých je dopyt na trhu práce.

Ministerstvo cez vyhlášku zaradilo do sústavy odborov vzdelávania osem nových študijných odborov. Odbory Informačné a sieťové technológie, Logistika, Odevný a textilný dizajn, Scénické výtvarníctvo, Masmediálna tvorba, Technik energetických zariadení budov, Fotografia a Výtvarné spracúvanie skla totiž už prešli úspešným experimentálnym overovaním vo vybraných stredných školách.

Normatív na žiakov prvých ročníkov a ich nasledujúcich ročníkov stredných odborných škôl vzdelávajúcich sa v študijnom alebo učebnom odbore zaradenom v zozname študijných odborov a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce sa zvýši o 10 percent. Normatív na žiakov prvých ročníkov a ich nasledujúcich ročníkov SOŠ vzdelávajúcich sa v študijnom alebo učebnom odbore zaradenom v zozname študijných odborov a učebných odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce sa naopak zníži o 10 percent.