Top Zahraničné

Guvernér Indiany pred primárkami vyjadril podporu Tedovi Cruzovi

INDIANAPOLIS – Guvernér americkej Indiany vyjadril v piatok podporu republikánskemu prezidentskému kandidátovi Tedovi Cruzovi, ktorý sa o niekoľko dní stretne so straníckymi súpermi v rozhodujúcich primárnych voľbách na území tohto štátu. Podľa agentúry AP ide o neúspech pre favorizovaného uchádzača Republikánskej strany Donalda Trumpa, ktorý predtým osobne loboval za to, aby guvernér Mike Pence podporil buď jeho, alebo nepodporil žiadneho kandidáta.

Pence v piatkovom rozhovore pre rozhlas opísal Cruza ako “zásadového konzervatívca”, pričom vyzdvihol jeho “odvahu” v boji proti vysokým vládnym výdavkom a federálnemu zákonu o zdravotnej starostlivosti, ako aj to, že je “pevným a neoblomným zástancom posvätnosti života”. Indianský guvernér, ktorý sa bude túto jeseň uchádzať o nové funkčné obdobie, napriek tomu vyjadril pochvalu taktiež Trumpovi, ktorému je “vďačný za jeho hlas v národnej debate”.

“Nie som proti nikomu, ale v nadchádzajúcich republikánskych primárkach budem hlasovať za Teda Cruza,” zhrnul Pence. Voliči v Indiane budú hlasovať o delegátoch pre republikánsku prezidentskú nomináciu budúci utorok. Podpora zo strany guvernéra by mohla Cruzovi pomôcť v snahe zastaviť Trumpa pred tým, ako získa väčšinový počet delegátov na nominačný zjazd Republikánskej strany, ktorý je naplánovaný na júl.