Zahraničné Politika

Gruzínska opozícia zvoláva na večer ďalšie protestné zhromaždenie

Gruzínski opoziční demonštranti utekajú pred policajným zásahom slzotvorným plynom pri gruzínskom parlamente počas protestného zhromaždenia na odstúpenie predsedu gruzínskeho parlamentu v Tbilisi 21. júna 2019. Zdroj: TASR/AP

TBILISI – Gruzínska opozícia zvoláva na piatok večer ďalšiu protestnú akciu, ktorá sa začne o 19.00 h miestneho času pred budovou parlamentu. Informuje o tom agentúra Interfax. Agentúra TASS napísala, že gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v dôsledku udalostí v Tbilisi prerušila návštevu Bieloruska a vracia sa do vlasti.

 

Ide o reakciu na zásah polície proti účastníkom štvrtkovej pokojnej demonštrácie, ktorej účastníci žiadali odstúpenie predsedu parlamentu Irakliho Kobachidzeho, šéfov ministerstva vnútra a bezpečnostnej služby.

Polícia, ktorá sa ich vo štvrtok večer snažila od budovy vytesniť, proti davu zasiahla, pričom použila slzotvorný plyn a neskôr aj vodné delá a gumené projektily. Zranenia utrpelo vyše 60 ľudí z oboch strán. Niektorí z nich museli byť hospitalizovaní a v nemocnici sa podrobili chirurgickému zákroku. Gruzínske médiá informovali, že jeden z novinárov prišiel po zásahu gumeným projektilom o oko.

Situácia v Tbilisi je momentálne pokojná a doprava na predtým prehradených cestách je obnovená, uviedol v piatok Interfax.

Bezprostredným podnetom na útok na parlament a predtým mohutné zhromaždenie v centre Tbilisi bola skutočnosť, že počas každoročného Medziparlamentného zhromaždenia o pravosláví (MAP) sa prítomným z miesta predsedu gruzínskeho parlamentu prihovoril komunistický poslanec ruskej Štátnej dumy Sergej Gavrilov.

Niektorí gruzínski politici to považovali za prejav neúcty voči štátnym symbolom. Gruzínske médiá totiž informovali, že Gavrilov sa údajne zúčastňoval na bojoch proti Gruzínsku na strane Abcházska. Samotný Gavrilov to poprel a povedal, že nikdy nebojoval vo vojenských konfliktoch a v Abcházsku nebol, odkedy vyhlásilo nezávislosť.

Generálny tajomník vládnej strany Gruzínsky sen Kacha Kaladze sľúbil, že gruzínski organizátori zasadnutia MAP sa ospravedlnia gruzínskemu národu za to, že ho organizovali v gruzínskom parlamente.

Opozícia v súvislosti s MAP žiada odstúpenie predsedu parlamentu Irakliho Kobachidzeho, ktorý bol v čase MAP v Baku na oficiálnej návšteve. Kobachidze vyhlásil, že o úlohe Gavrilova na zasadnutí MAP nevedel.

Mnohí účastníci štvrtkovej demonštrácie mávali zástavami Európskej únie a držali transparenty s nápisom Rusko je okupant. “Toto je spontánny protest obyčajných Gruzíncov, ktorý neorganizuje nijaká politická strana,” uviedol pre agentúru AFP poslanec Giga Bokeria z opozičnej strany Európske Gruzínsko.

Gruzínsky premiér Mamuka Bachtadze, ktorý prišiel k dejisku nepokojov vo štvrtok večer, obvinil opozíciu z iniciovania protestu a označil ju za “deštruktívnu a revanšistickú” silu.

Bachtadze sľúbil, že proti vodcom nepokojov budú podniknuté právne kroky.

Vyjadril tiež ľútosť, že obyčajní občania a policajti utrpeli v dôsledku “nezodpovedného konania opozície” zranenia.

Premiér súčasne pripustil, že jeho strana Gruzínsky sen tiež urobila chybu, keď umožnila ruským poslancom hovoriť v budove parlamentu.

Gruzínsky patriarchát v súvislosti s poslednými udalosťami v Gruzínsku vydal vyhlásenie, v ktorom vyzval vedenie krajiny, aby vo vzťahu k účastníkom protestov pred budovou parlamentu zachovalo maximálnu zdržanlivosť.

Cirkev súčasne vyzvala ľudí, aby prejavili zdravý rozum a nepoddávali sa emóciám ani napriek tomu, že – ako patriarchát doslova uviedol, “každého trápi okupácia našich území”.

Nepokoje v Tbilisi si vyžiadali 240 zranených

Pouličné protesty a nepokoje, ktoré sa vo štvrtok odohrali v uliciach gruzínskej metropoly Tbilisi, si vyžiadali 240 zranených, z toho 80 policajtov. Informovala o tom šéf záchranárskeho centra Avtandil Talakvadze, ktorý dodal, že hospitalizovaných je 102 ľudí.

Ministerstvo zdravotníctva spresnilo, že väčšina zranených mala poranenia očí, modriny, či výrony. Stav jedného zraneného je podľa lekárov vážny a dve ďalšie osoby bolo potrebné operovať.

Nepokoje v hlavnom meste Gruzínska vypukli vo štvrtok podvečer a trvali až skorých ranných hodín v piatok. Vyvolalo ich to, že ruský poslanec Sergej Gavrilov predsedal valnému zhromaždeniu Medziparlamentného zhromaždenia pravoslávia (IAO, ruská skratka MAP), ktoré sa konalo v budove gruzínskeho parlamentu a Gavrilov na ňom hovoril po rusky.

Protesty v súvislosti s príchodom ruskej delegácie do Gruzínska sa objavili už v stredu. Rozhorčenie sa vystupňovalo, keď Gavrilov začal v budove gruzínskeho parlamentu predsedať valnému zhromaždeniu MAP, ktoré sa gruzínska opozícia z tohto dôvodu vo štvrtok snažila narušiť.

Ľudskopráva organizácia Human Rights Watch podľa agentúry AP kritizovala použitie slzotvorného plynu a gumených projektilov vori stovkám pokojne demonštrujúcich ľudí.

Účastníci protestov teraz požadujú rezignáciu predsedu gruzínskeho parlamentu Irakliho Kobachidzeho, ako aj odchod ministra vnútra Giorgiho Gachariu a šéfa bezpečnostnej služby Vachtanga Gomelauriho.