Zahraničné

Grónska dedina v napätí sleduje pohyb ľadovca pri svojom pobreží

ZDROJ: SITA

INNAARSUIT – Obyvateľov obce Innaarsuit na severozápade Grónska ohrozuje veľký ľadovec, ktorý sa cez víkend nachádzal len približne 500-600 metrov od pobrežia. Miestne úrady preto v piatok z preventívnych dôvodov nariadili evakuáciu 33 zo 169 obyvateľov obce a sledujú pohyb ľadovca i vývoj počasia, ktoré môže situáciu ovplyvniť.

Ľadovec sa môže od pobrežia buď vzdialiť, alebo sa vplyvom počasia rozpadať, čo však na mori môže viesť k vzniku záplavovej vlny.

Úrady sa obávajú práve variantu, že z asi 11 miliónov ton vážiaceho bloku ľadu – pochádzajúceho z ľadovca Helheim – sa odlomí väčší kus a spôsobí tak na mori veľkú vlnu, ktorá zaplaví priľahlú časť grónskeho pobrežia. Agentúra Reuters pripomenula, že vlani v lete si podobne vyvolané záplavy vyžiadali na severozápade Grónska životy štyroch ľudí.

V júni do Grónska pricestovala skupina amerických vedcov, aby pozorovala zmeny na ľadovcoch. „Toto lámanie sa blokov ľadu je v Grónsku prirodzeným javom,” uviedol David Holland, odborník na otázky životného prostredia z Newyorskej univerzity (NYU). “Ako vedci však nie sme schopní tento proces vysvetliť. Je to ako predpovedať zemetrasenia – fyzikálny jav ovplyvňovaný mnohými faktormi,” poznamenal.