Top Zahraničné

Grécky parlament schválil rozpočet na budúci rok

ATÉNY – Grécky parlament schválil v noci nadnes rozpočet na rok 2016, ktorý počíta s rozsiahlymi škrtmi štátnych výdavkov a so zvýšením daňového zaťaženia. Návrh nového rozpočtu prešiel v 300-člennom parlamente v pomere 153 ku 145 hlasov, pričom dvaja poslanci sa na hlasovaní nezúčastnili, informovala agentúra Reuters.

“Tento rozpočet je ťažkou úlohou pre vládu, ktorá chce zanechať trvalú stopu v oblasti sociálnej spravodlivosti,” obhajoval predložený návrh grécky ľavicový premiér Alexis Tsipras.

Zdôraznil, že grécky rozpočet prvýkrát po piatich rokoch počíta so zvyšovaním výdavkov na zdravotníctvo, sociálny systém a vytváranie pracovných miest. Tsipras pripustil, že nárast je iba veľmi mierny, a to v rámci možností, aké poskytujú podmienky dohody s medzinárodnými veriteľmi. Hlasovanie napokon prebehlo striktne po straníckej línií.

V prebiehajúcom roku počíta grécke ministerstvo financií už so stagnáciou namiesto očakávanej recesie. Pôvodne ministerstvo prognózovalo, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny klesne o 1,3 %. Ukázalo sa však, že ekonomika je stabilnejšia, než sa predpokladalo. Prvé plody tiež priniesli už zrealizované reformy.