Zahraničné

Grécko: Prezident Pavlopulos poveril zostavením novej vlády A. Tsiprasa

ATÉNY – Grécky prezident Prokopis Pavlopulos poveril dnes v Aténach zostavením novej vlády lídra víťaznej strany predčasných parlamentných volieb – Syrizy – Alexisa Tsiprasa.

Podľa informácií gréckej štátnej televízie z prezidentského paláca by staronový predseda gréckej vlády mal zložiť ústavou predpísaný sľub už dnes večer. Zloženie jeho nového kabinetu by malo byť známe v utorok.

Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Ľavicovú stranu Syriza podporilo v predčasných parlamentných voľbách, ktorých dejiskom bolo Grécko v nedeľu, 35,5 percenta oprávnených voličov, čo v prepočte na mandáty predstavuje 145 kresiel v 300-člennom parlamente.

Prah zvoliteľnosti prekročilo a do zákonodarného zboru sa dostalo aj ďalších sedem strán. Konzervatívna Nová demokracia (Nea dimokratia, ND) získala 28,9 percenta, teda 75 parlamentných kresiel.

Ultrapravicový Zlatý úsvit (Chrysi Avgi) podporilo 6,99 percenta voličov (18 kresiel), Panhelénske socialistické hnutie PASOK získalo 6,28 percenta (17 kresiel) a Komunistická strana Grécka (KKE) 5,55 percenta (15 kresiel). Do parlamentu sa dostalo aj proeurópske centristické hnutie To Potami (Rieka) so ziskom 4,09 percenta hlasov (11 kresiel), pravicovo populistická strana Nezávislí Gréci s 3,69 percentami (10 kresiel) a Zväz centristov (Enosi Kendroon) s 3,43 percentami odovzdaných hlasov (9 kresiel).

Novú koaličnú vládu vytvoria spoločne so Syrizou ešte pravicoví populisti zo strany Nezávislí Gréci Panosa Kamenosa, čo znamená, že nový vládny kabinet bude mať v parlamente majoritu 155 kresiel.

Ustanovujúce zasadanie novozvoleného gréckeho zákonodarného zboru sa uskutoční 1. októbra.