Domáce Politika Top

Generálna prokuratúra podporuje vznik detenčného centra

BRATISLAVA – Generálna prokuratúra podporuje vznik detenčného ústavu, v ktorom by sa vykonávala detencia ako jedno z ochranných opatrení, ktoré umožňuje uložiť Trestný zákon.

V prípade páchateľov, ktorí boli odsúdení pre trestný čin, a ktorí sú postihnutí duševnou poruchou, ktorá spôsobuje ich nebezpečnosť pre spoločnosť, alebo z dôvodu rôznych deviácií im bolo uložené ochranné liečenie, je z hľadiska individuálnej a generálnej prevencie a ochrany spoločnosti účelnejšie, že takáto osoba bude umiestnená a liečená v detenčnom ústave a to aj po výkone odňatie slobody, sprostredkovala stanovisko Generálnej prokuratúry jej hovorkyňa Andrea Predajňová.

Hovorkyňa pripomenula, že generálny prokurátor Jaromír Čižnár už pri nástupe do funkcie poukázal na potrebu zriadenia detečného ústavu a aj tento rok apeloval v parlamente na poslancov, aby sa zasadili za zriadenie detenčného ústavu. Generálny prokurátor už v minulosti zdôraznil, že je smiešne, že roky sa tu niekto dohaduje a problém je jedine v tom, že nemáme budovu. Generálny prokurátor varoval pred tým, aby sa nedohadovalo dovtedy, kým sa nestane tragédia.

Projektovú dokumentáciu pre Detenčný ústav v Hronovciach (okr. Levice) vypracuje michalovská firma Syteli. Ministerstvo zdravotníctva už s ňou ako s víťazom verejného obstarávania podpísalo zmluvu. Zverejnená je v Centrálnom registri zmlúv a vyplýva z nej, že za dodanie projektovej dokumentácie a inžiniersku činnosť zaplatí ministerstvo vyše 1 020 000 eur s DPH. Na základe projektovej dokumentácie sa ďalej prejde k verejnému obstarávaniu stavebnej realizácie projektu a až potom bude nasledovať samotná výstavba. Detenčný ústav by mal byť postavený do konca roka 2020. Celkové investičné náklady sa odhadujú na 15 534 000 eur. Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom spravodlivosti pracuje zároveň na novej legislatíve o výkone detencie.

Detenčné ústavy sú určené pre duševne chorých zločincov, ktorí sú nebezpeční pre spoločnosť. V súčasnosti sú umiestňovaní v psychiatrických nemocniciach alebo vo väzení. Takéto zariadenia však nie sú pre nich vhodné, nie sú v nich súbežne pod dohľadom lekárov aj dozorcov. Podľa dostupných údajov Ministerstva spravodlivosti SR je v zariadeniach Zboru väzenskej a justičnej stráže v súčasnosti približne 70 potenciálnych osôb určených na umiestnenie v detenčnom ústave. Ďalších 20 pravdepodobne rovnako spĺňa kritériá pre umiestnenie. V ústave v Hronovciach sa počíta s 36 izbami. Predpokladá sa, že izby budú 2-lôžkové a v nevyhnutných prípadoch môže byť izba aj jednolôžková. Pracovať by v ňom malo 104 zamestnancov. Pôjde o zdravotnícky a pomocný personál vrátane lekárov a psychológov. Pôvodný návrh uvažoval s využitím pracovníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) výlučne len na zabezpečenie ochrany okolia ústavu. Pre potrebu zvýšenia vnútornej bezpečnosti v zariadení sa rezort zdravotníctva dohodol so ZVJS, že v zariadení bude nakoniec pracovať 79 príslušníkov a slúžiť budú na zmeny.

O nevyhnutnosti detenčného ústavu sa na Slovensku hovorí už roky. Rezort zdravotníctva mal od roku 2009 na to vyčlenených 4,2 milióna eur. Dostavba ústavu v Hronovciach sa nakoniec pre problémy s verejným obstarávaním nikdy nezačala. Minister financií Peter Kažimír minulý rok po schválení rozpočtu na vláde v súvislosti s touto témou vyhlásil, že „detenčné centrum musíme postaviť a musíme prestať o tom rozprávať“. „Keď bude dohoda, budú peniaze okamžite uvoľnené,“ sľúbil minulý rok šéf štátnej kasy. Do budúcna ráta s výstavbou ďalšieho detenčného ústavu pri väznici v Rimavskej Sobote.