Domáce Politika

Gašpar podal trestné oznámenie. Žaluje expolicajta Diďáka

Predseda iniciatívy Za lepšiu políciu a bývalý policajný funkcionár Branislav Diďák čelí trestnému oznámeniu bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

BRATISLAVA  – Predseda iniciatívy Za lepšiu políciu a bývalý policajný funkcionár Branislav Diďák čelí trestnému oznámeniu bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ako dnes uviedla na brífingu jeho právna zástupkyňa Eva Mišíková, oznámenie sa týka skutku neoznámenia trestného činu.

 

“Podľa názoru obhajoby takéto podozrenie na základe rozhovoru, ktorý bol uverejnený 9. apríla tohto roku, neexistuje,povedala s tým, že obsah rozhovoru, ktorý Diďák poskytol portálu Aktuality.sk, neobsahuje žiadne konkrétne skutočnosti a len vo všeobecnosti sa zaoberá stavom polície. V článku hovoril Diďák napríklad o policajtoch, ktorí sú “nominanti súkromných osôb”.

Podľa združenia Za lepšiu políciu sa Diďákovi konkrétne vyčíta napríklad výrok v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka: “Verím, že keď čestní policajti dostanú voľnú ruku, môžu na povrch vyplávať veci, o ktorých sa nám dnes ani nezdá. Podľa toho, čo viem, podpisovali veci (niektorí policajti, pozn. SITA), ktoré neboli v poriadku. Je to taká špina, že mám obavu, aby sa nestalo niečo mne alebo ľuďom z nášho tímu”. Diďák však v tejto súvislosti zdôraznil, že on sa nezaoberá zisťovaním trestnej činnosti policajtov.

Článok, v ktorom sa spomínalo prepojenie bývalého vedenia polície napríklad s podnikateľmi z Nitry podľa Diďáka vychádzal z verejne dostupných zdrojov. “Existujú stránky s oveľa silnejším obsahom, myslím, že im osobne prekáža práve tá reforma polície,” povedal Diďák s tým, že primárna aktivita, na ktorú sa zameriava, je reforma policajného zboru.

Zároveň podľa združenia Za lepšiu políciu čelí Diďák v súvislosti s článkom “Expolicajt o kauze Kuciak: Oligarchovia sa smiali. Verili, že sa z toho dostanú” aj predžalobnej výzve “istého nitrianskeho oligarchu”. Takisto na neho bolo podané anonymné trestné oznámenie, pre ktoré má ísť vypovedať na policajnú inšpekciu.