Domáce Kauzy Politika Top

Gašpar o dolapení vraha novinára: Je to dôkaz, že polícia je nezávislá

Tibor Gašpar považuje dnešnú policajnú akciu za úspech. Zdroj: Topky.sk

BRATISLAVA – Vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej napreduje. Polícii sa podarilo, čo ešte pred pár dňami nikto nečakal. V rukách majú zrejme osobu, ktorá mladú dvojicu vo februári tohto roka chladnokrvne zavraždil. Páchateľov zbalila protizločinecká jednotka Národnej kriminálnej agentúry dnes skoro ráno na južnom Slovensku. Informácie potešili aj bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorého stála novinárova vražda stoličku šéfa.

 

O akcii informovala samotná polícia v skorých ranných hodinách. Bližšie informácie k tomu, čo sa deje, zatiaľ Národná kriminálna agentúra neposkytla. Podľa medializovaných informácií zadržala protizločinecká jednotka NAKA osoby podozrivé z násilnej trestnej činnosti. Policajti vykonávajú domové prehliadky a procesné úkony. „Prokuratúra sa nebude bližšie vyjadrovať k aktuálnym procesným úkonom,” uviedla na margo zásahu hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Verejnosť bude prokuratúra aj polícia informovať okamžite, ako to dôkazná situácia dovolí.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar je rád, že jeho bývalí kolegovia vo vyšetrovaním napredujú týmto spôsobom. “Dnes nemôže nikto povedať, že sa nekoná,” zdôraznil Gašpar pre Glob.sk. Zároveň zdôraznil, že za dnešnú akciu zodpovedajú presne tí istí ľudia, ktorí stáli pri vyšetrovaní úkladnej vraždy od začiatku a pracovali aj pod jeho vedením. “Toto je dôkaz, že polícia pracuje nezávisle,” skonštatoval bývalý šéf polície. O akcii ako aj zadržaných osobách sa Gašpar vraj dozvedel z médií. Kvôli tomu, aby sa vyhol akýmkoľvek pochybnostiam, sa na vyšetrovanie nepýtal nikoho zo svojich bývalých kolegov. “Nechcem, aby som bol obviňovaný z čohokoľvek,” dodal Gašpar. Bývalý policajný prezident je presvedčený, že dnešný zásah je len začiatok a polícii sa podarí vypátrať aj objednávateľa tohto ohavného činu.

Pozrite si aj FOTOGRAFIE ZO ZÁSAHU.

 

Z polície k Sakovej

Tibor Gašpar pracoval v polícii 25-rokov, z toho až šesť jej šéfoval. Z funkcie policajného prezidenta musel odísť po tlaku verejnosti a opozície po udalostiach, ktoré nastali po vražde novinára a jeho snúbenice. Z postu odišiel po dohode s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý po odchode Tomáša Druckera sedel istý čas aj na stoličke ministra vnútra. Gašpar už pri svojom odchode vyhlásil, že na políciu nezanevrel a najradšej by pokračoval už v rozbehnutej práci. Rokovania o možnej spolupráci s rezortom vnútra začal okamžite po svojom odchode. Dnes pracuje na rezorte vnútra ako odborník ústavného činiteľa v oblasti legislatívy a v oblasti sociálne vylúčených komunít. Za svoju prácu dostane mesačne 2030 eur v hrubom.