Domáce Top

Galko vyzval Kaliňáka, aby informoval o policajnom zásahu

BRATISLAVA – Minister vnútra Robert Kaliňák by sa podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka mal okamžite postaviť pred kamery a informovať občanov, čo sa udialo pri zásahu slovenskej polície voči bývalému väzňovi z Gauntánama a aké opatrenia sa prijali, aby slovenským občanom nič nehrozilo. Galko bude Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara žiadať o predvolanie a vysvetlenie všetkých podrobností zákroku aj na najbližšej schôdzi parlamentného brannobezpečnostného výboru v septembri.

Video so zákrokom slovenskej polície voči Tunisanovi, ktorý na Slovensko prišiel ako bývalý väzeň z Gauntánama, podľa týždenníka Plus 7 dní zverejnila v uplynulých dňoch arabská televízia al-Džazíra. Autor nahrávky televíziu informoval, že polícia zadržaného muža mučila.

K zákroku policajtov prišlo v azylovom dome na Slovensku. Policajný zásah nahrával muž z vyššieho poschodia napriek tomu, že jeden policajt si ho všimol a upozorňoval ho, aby s tým prestal. „Chceme vedieť, či to video je podvrh alebo sa to naozaj udialo. Kto to filmoval, či to bol policajt, ak to bol policajt, z akého dôvodu video uniklo. Ak to nebol policajt, z akého dôvodu tomu človeku dovolili filmovať aj potom, čo ho policajt jednoznačne upozornil, aby prestal filmovať. To sú všetko otázky, na ktoré budeme chcieť odpovede, vrátane toho, aké konzekvencie a opatrenia sa vyvodili voči tým, ktorí pochybili,“ vysvetlil poslanec NR SR za SaS.

Ministerstvo vnútra sa podľa Galka zatiaľ zmohlo len na odpoveď, že každý občan musí dodržiavať zákony SR vrátane výziev zasahujúcich policajtov. „Stačí laický pohľad na toto video a na informácie, ktoré sa zjavili v tlači o tom, že arabská televízia púšťa také video do éteru aj so svojím komentárom a každému súdnemu človeku musí byť jasné, že niekto výrazne, výrazne pochybil,“ uzavrel podpredseda SaS.