Šport Top Zahraničné

Galeje na bicykli. Upršaná a premrznutá etapa bola pre Sagana utrpením

Dvanástu etapu Giro d´Italia, ktorá bola jednou z najťažších si Peter Sagan doslova odtrpel. Zdroj: TASR / AP

CESENATICO – Víťazom 204 kilometrov dlhej dvanástej etapy Giro d´Italia sa stal Ekvádorčan Jonathan Nárvaez po sólovom úniku. Peter Sagan prišiel do cieľa v časovom limite. Lídrom zostal Portugalčan Joao Almeida.

 

Aký požičaj, taký vráť. Aj to platilo po jedenástej etape, kedy Arnaud Démare po triumfe v Rimini opäť odskočil Petrovi Sagananovi v bodovacej súťaži. Démare je jednoducho v pelotóne momentálne najrýchlejší. Nový deň však priniesol nové možnosti aj pre slovenského šampióna. Na programe bolo totiž dvanáste dejstvo v okolí Cesenatica. 204 kilometrov v kopcovitom teréne, ktorý mal na trati päť horských prémii a množstvo ďalší nekategorizovaných stúpaní.

Bola to etapa veľmi podobná tej desiatej, v ktorej Sagan vyhral po úžasnom výkone. Opäť tu tak bola šanca zopakovať si niečo podobné, aj keď o niečo ťažšom prevedení. Okrem štartu a cieľa to bolo totiž iba hore a dole. Ešte aj bodovaná rýchlostná prémia bola až po troch hodnotených stúpaniach v strede etapy. Nič pre Démara, možnosť pre Sagana. Dokonca až taká, že v prípade plného bodového zisku a víťazstvách na prémii a aj v cieli mohol mať Sagan po dvanástej etape cyklámenový dres.

Ale to boli plány pred štartom. V teréne a na bicykli to vždy vyzerá inak. Veď nielen Sagan chcel etapový vavrín. Zároveň tu bola šanca pre favoritov na celkové poradie poriadne poprehadzovať poradie v elitnej desiatke a vyzliecť z ružového Joaa Almeidu alebo zmeniť majiteľa modrého dresu pre najlepšieho vrchára. Medzi Rubenom Guerrerom a Giovannim Viscontim bol iba 8-bodový rozdiel. Aj preto sa pred etapou spomínali takmer všetky možné mená zo všetkých tímov. Bola to mimoriadne otvorená a nevyspytateľná časť pretekov.

 

V 12.etape Giro d´Italia bolo na programe aj stúpanie Madonna di Pugliano. Zdroj: Facebook / giroditalia.it

Okrem profilu a dĺžky mala etapa totiž ešte jeden vážny problém a tým bolo počasie. Predpovede avizovali silný dážď, teplotu okolo 15 stupňov a vietor. Očakávali sa preto galeje na dvoch kolesách. Aby toho nebolo málo, na trase bola aj jedna špeciálna horská prémia. Síce “iba” tretej kategórie ale jej parametre nemali konkurenciu. Mala síce iba 3 kilometre, ale priemerný sklon 9,1 percenta a prvé dva kilometre boli doslova ako z hororu. Nič podobné v cyklistickom kalendári nenájdete. Kopec sa volá Madonna di Pugliano a má úsek so sklonom 38,3 perecenta. Nie, nie je to chyba ani preklep. Naozaj je to 38,3 percenta. Z toho je vám zle aj keď to vidíte iba na papieri.

Lenže všetko bolo napokon inak. Pelotón pustil do úniku 15-člennú skupinu, ktorá dostala voľnú ruku a jej odstup sa postupne vyšplhal na viac ako 13 minút. Nastal pokoj zbraní. Pred víkendovou časovkou a zároveň kráľovskou etapou druhé týždňa s dojazdom do lyžiarskeho strediska Piancavallo všetci favoriti, vrátane špurtérskej partie, šetrili sily. Nebol to deň na hrdinské akcie. Navyše etapa bola poctou pre jedného z najlepších, ale aj najkontroverznejších talianskych cyklistov histórie Marka Pantaniho, ktorý sa pred 50 rokmi narodil v Cesene, meste neďaleko cieľového mesta Cesanatico.

Keď sa však začalo stúpať na vrchársku trojku Madonna di Pugliano, rozpršalo sa, teplota klesla na 10 stupňov a cyklisti začali poriadne trpieť. Únik sa rozpadol na menšie skupinky a to isté sa stalo v pelotóne, kde spolu ostali iba jazdci na celkové poradie. Sagan, Démare a spol. vytvorili grupetto na konci a iba si strážili odstup, aby prišli do cieľa v časovom limite. Podmienky boli náročné, cyklisti boli viditeľne premrznutí a každý kilometer doslova odšliapali so zaťatými zubami. Bolo jasné, že okrem fyzickej kondície je v dvanástej etape dôležitá aj psychická odolnosť jednotlivých jazdcov. Ťažká a dlhá drina na bicykli.

Etapu napokon po viac ako päť a pol hodinách vyhral Jonathan Nárvaez z tímu INEOS. Hlavní favoriti z elitnej desiatky prišli do cieľa s 8-minútovým mankom pekne spolu a celkové poradie v prvej desiatke a ani ružový dres sa tak nemenili. Lídrom zostal Joao Almeida. Peter Sagan prišiel do Cesenatica v časovom limite, premrznutí a poriadne vyšťavený. Už v nedeľu ich však čaká lyžiarske stredisko Piancavallo kde sú aktuálne teploty pod nulou a stihlo aj výrazne nasnežiť. Ak sa teda vôbec etapa uskutoční podľa pôvodného scenára.

 Výsledky 12. etapy (Cesenatico – Cesenatico, 204 km)

1. Jhonnatan Narvaez (Ekv./Ineos Grenadiers) 5:31:24 h, 2. Mark Padun (Ukr./ahrain McLaren) +1:08 min, 3. Simon Clarke (Aus./EF Pro Cycling) +6:50, 4. Joey Rosskopf (USA/CCC Team) +7:30, 5. Simon Pellaud (Švaj./Androni Giocattoli) +7:43, 6. Brandon McNulty (USA/SAE Team Emirates), 7. Patrick Konrad (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling), 9. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quick-Step), 10. Tao Geoghegan Hart (V. Brit./Ineos Grenadiers) všetci +8:25, … 89. Peter SAGAN (Bora-hansgrohe) +30:31

Celkové poradie: 1. Almeida 49:21:46 h, 2. Wilco Kelderman (Hol./Team Sunweb) +34 s, 3. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren) +43, 4. Domenico Pozzovivo (Tal./NTT Pro Cycling Team) +57, 5. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo) +1:01 min, 6. Konrad +1:15, 7. Jai Hindley (Aus./Team Sunweb) +1:19, 8. Rafal Majka (Poľ./Bora-hansgrohe) +1:21, 9. Fausto Masnada (Tal./Deceuninck-Quick-Step) +1:36, 10. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) +2:20, … 76. SAGAN +1:29:58

Bodovacia súťaž: 1: Arnaud Demare (Groupama-FDJ) 220, 2. SAGAN 184, 3. Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) 51

Vrchárska súťaž: 1. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling) 84 b, 2. Giovanni Visconti (Tal./Vini Zabu) 76, 3. Ganna 45, … 14. SAGAN 15