Domáce Politika

Gajdoš pripúšťa celospoločenskú diskusiu o povinnej vojenskej službe

Gajdoš pripúšťa celospoločenskú diskusiu o povinnej vojenskej službe. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Z hľadiska konkurencieschopnosti vojenského povolania na trhu práce nie je záujem o Ozbrojené sily (OS) SR taký veľký. Ministerstvo obrany (MO) SR pripúšťa celospoločenskú diskusiu o opätovnom zavedení povinnej vojenskej služby.

13:00 Aktualizované o stanovisko SaS a OĽaNO

“V súčasnosti máme dostatočné množstvo personálu na zabezpečenie plnenia úloh, či už v aktívnej službe, alebo zálohách. Ale do budúcnosti, samozrejme, by aj táto alternatíva mohla pripadať do úvahy, pretože záujem o vstup do ozbrojených síl stagnuje,” povedal pre TASR minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Zatraktívniť povolanie profesionálneho vojaka chce rezort zatiaľ napríklad zvýšením platov. Nízky záujem o prácu v armáde sa snaží ministerstvo podľa Gajdoša vyriešiť novou koncepciou štátnej služby profesionálnych vojakov, vďaka ktorej by platy profesionálnych vojakov mali v budúcom roku vzrásť až o 40 percent. Chce im dať to, čo im patrí za odvedenú prácu a úsilie. Ministerstvo pritom podľa jeho slov prihliada aj na nebezpečenstvo, ktorému čelia pri plnení operácií a úloh v prospech zaistenia bezpečnosti vo svete a v prospech obrany SR.

Minister pripustil zavedenie povinnej vojenskej služby, ak by v budúcnosti vznikla potreba doplniť OS SR a bolo by to nevyhnutné z hľadiska obrany krajiny. Vyžadovalo by si to však podľa neho celospoločenskú diskusiu a nemalé investície do zabezpečenia infraštruktúry.

Opozičné strany SaS a OĽaNO diskusiu o povinnej vojenskej službe odmietajú

Podpredseda liberálov Ľubomír Galko tvrdí, že Slovensko nepotrebuje veľkú armádu zloženú z vojakov, ktorí sú v nej z donútenia. Odborník na obranu za hnutie OĽaNO Jaroslav Naď to považuje za nesystémový krok.

“Slovenská republika ako člen NATO nepotrebuje veľkú, demoralizovanú, nebojaschopnú armádu, zloženú z brancov, ktorí sú na vojenčine z donútenia,” tvrdí Galko s tým, že primerané platy, dobré sociálne zabezpečenie a moderná technika sú len časťou problému, ktorému čelia Ozbrojené sily (OS) SR. Ďalšou má byť aj morálna vybavenosť vojakov.

OĽaNO si myslí, že ani najlepšia technika armáde nepomôže, keď nebude kvalitný a najmä motivovaný personál. “Čo sa týka povinnej vojenskej služby, sme zásadne proti tomu. Ide o nesystémový krok a v podstate o nepremyslené politické vyhlásenie niekoľkých politikov, ktoré sa reálne nezakladá na žiadnej analýze,” tvrdí Naď. Podľa jeho slov je potrebné sústrediť sa na potrebné veci, nie na ilúzie.