Domáce Politika Top

Gajdoš pri odpovedi na moje otázky mierne zavádzal, tvrdí Dostál

BRATISLAVA – Odpoveď ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) na otázky opozičného poslanca Ondreja Dostála (kandidoval za SaS) bola mierne zavádzajúca. Uviedol to Dostál počas dnešnej mimoriadnej schôdze parlamentu.

„Ja som posielal prostredníctvom interpelácie otázky, ako plánuje rezort obrany obstarávať bojovú kolesovú techniku. Odpoveďou bolo až päť možností, od rôznych agentúr, cez takzvaný systém vláda vláde, až po verejnú súťaž. Až neskôr som zistil, že v čase, keď mi prišla takáto odpoveď, bolo už o spôsobe obstarania dávno rozhodnuté, uviedol Dostál.

Ako ďalej pokračoval Dostál, celý proces sa mohol uskutočniť iným spôsobom. „Myslím si, že sa to dalo celé spraviť aj transparentnejšie, pretože ide o stovky miliónov eur daňových poplatníkov,” povedal na záver rozpravy Dostál.

Užitočný idiot

Gajdoša chcú osoby v pozadí rezortu iba zneužiť, vyhlásil opozičný poslanec a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič. „Rád by som vám pán minister Gajdoš vysvetlil politický pojem “užitočný idiot”. Osoby, ktoré v skutočnosti riadia vaše ministerstvo, vás chcú iba škaredo využiť a spraviť z vás presne človeka, ktorý naplní toto slovné spojenie. Nezabúdajte, že to budete vy, teda Peter Gajdoš, kto raz môže niesť trestnoprávnu zodpovednosť za tieto nákupy,” skonštatoval Matovič.

Ako ďalej dodal, za všetkým sú ľudia z pozadia vládnej SNS. Matovič spomenul najmä riaditeľa služobného úradu v rezorte obrany Jána Hoľka, ktorý podľa neho riadi celý obchod s transportérmi. „Pán minister nechcite nás tu presvedčiť o tom, že Slovenská republika bude niečo vyvíjať. Tieto autá sú už dávno hotové, u nás sa to bude tak maximálne skladať a prerozdeľovať provízie na tie správne účty. Váš riaditeľ služobného úradu Hoľko je predsa dobrý priateľ pána Danka, tiež v podstate podnikal s Výbohom či Brhelom, tak prosím nebuďme naivní,” tvrdí opozičný poslanec.

Gajdoš tvrdeniu Matoviča nerozumie

Minister Gajdoš povedal, že nerozumie tvrdeniam Matoviča, osobné vzťahy pána Hoľka s Dankom posúdiť nevie, ani mu to podľa vlastných slov neprislúcha. Tiež chcel uviesť Matoviča na pravú mieru v tom, že armáda nepodpísala záväznú zmluvu, ani neuprednostnila konkrétnu firmu či krajinu.

“Pán poslanec nehnevajte sa, ale my sme podpísali memorandum, nie obchodný kontrakt. Tým prepojeniam, o ktorých hovoríte, nerozumiem, ani nemám potuchy, čo myslíte výrokmi o delení peňazí na správne účty. Ešte raz, rezort obrany ide v spolupráci s fínskou firmou vyvíjať spoločný produkt, teda finálnu verziu spoločného obrneného vozidla,” vysvetlil Gajdoš.

Na záver minister pripomenul, že prirovnania k takzvanému nástenkovému tendru odmieta s tým, že nákupy vojenskej techniky budú plne transparentné a efektívne. Rezort postupuje podľa jeho slov iba v medziach platnej legislatívy.

Zatajujú dôležité fakty, odkázal Galko

Ministerstvo obrany zbytočne utajuje dôležité fakty o nákupoch vojenskej techniky, uviedol zas opozičný poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko. Podľa jeho slov by úplne postačilo, ak by vedenie ministerstva obrany informovalo odborníkov či samotnú verejnosť. „Aj opozícia považuje prezbrojenie slovenskej armády za nevyhnutné, nie však takýmto spôsobom, akým to robí strana SNS a najmä vedenie vášho rezortu,” uviedol Galko na schôdzi.

„Už v roku 2010 zadal generálny štáb ozbrojených síl požiadavku na výmenu radarov. Čo sa odvtedy zmenilo? Prečo sa musíme až z médií dozvedať o tom, že súťaž, ktorá trvala tri roky, bude v dohľadnej dobe zastavená? Toto sú tie najväčšie nedostatky vášho rezortu,” doplnil opozičný poslanec.

Odpoveď Smeru

Na jeho vystúpenie v rozprave reagovali najmä koaliční poslanci, ktorí exministrovi obrany Galkovi pripomenuli jeho predražené nákupy či kauzy. “Pneumatiky, ktoré ste vy osobne kúpili, pán Galko, môže v súčasnosti rezort obrany použiť jedine ak tak v tombole,” reagoval koaličný poslanec Dušan Bublavý (Smer-SD).

Aj minister vnútra Robert Kaliňák sa domnieva, že Galko nemá právo hodnotiť prácu ministra Gajdoša. „Keď pán Galko sedel na stoličke ministra obrany, nevedel reagovať ani na základné otázky o tom, ako si predstavuje budúcnosť ozbrojených síl. Mohli ste nám to osobne predviesť, ako sa obstaráva a nakupuje transparentne, pán poslanec,” uviedol Kaliňák.

„My máme záujem, aby sa z montážnej dielne, akou Slovenská republika bola, stala silná a moderná krajina. Domáci priemysel musí na armádnych projektoch participovať. Hodnotiť môžeme, až keď bude známa finálna suma, dovtedy sú tvrdenia opozície klamlivé a predčasné,” doplnil minister vnútra. Na záver dodal, že Slovensko má kvalitných a kvalifikovaných ľudí na to, aby sme vedeli na vývoji transportérov čo najviac participovať domácim zbrojárskym priemyslom.

Foto: SITA/Diana Černáková