Domáce Politika

Gajdoš prezradil plány: Vrtuľníky Black Hawk budú v krátkom čase vyzbrojené

Peter Gajdoš - Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Vrtuľníky UH-60M Black Hawk budú v krátkom čase vyzbrojené tak, aby mohli plniť všetky úlohy. Ako informovala hovorkyňa ministerstva obrany SR Danka Capáková, v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike to dnes uviedol minister obrany Peter Gajdoš. „Bol podpísaný dodatok k zmluve a v krátkom čase budú doplnené o guľomety a ďalšiu výbavu,“ spomenul.

V tejto súvislosti tiež zdôraznil, že rezort obrany postupuje pri modernizácii v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany, ktorý zohľadňuje reálne požiadavky vojakov a aktuálne ekonomické ukazovatele. „V každom prípade našim zámerom je do modernizačných procesov v maximálnej možnej miere zapojiť domáci obranný priemysel. Samozrejme, pri projektoch akým je nákup stíhacích lietadiel F-16 nehovoríme o výrobe, sú však rokovania medzi výrobcom a štátnymi Leteckými opravovňami Trenčín o servisnej podpore,“ zhrnul šéf rezortu obrany.

V ďalšom postupe pri projekte 8×8 šéf rezortu obrany poznamenal, že materiál, ktorý predloží Bezpečnostnej rade a vláde bude obsahovať rozklad ceny, ale aj údaje, ktoré slovenské spoločnosti by mohli na projekte ďalej participovať. O konkrétnych firmách sa rozhodne v zmysle zákona o verejnom obstaraní. „Tu pripomínam, že v prvom rade je našou povinnosťou zabezpečiť vlastnú obranu, ale takisto musíme plniť naše zahraničné záväzky,“ dodal Gajdoš.

Témou diskusie boli podľa Capákovej aj opatrenia rezortu obrany voči zoskupeniu Slovenskí branci, vo veci ktorých podal rezort podnet na Generálnu prokuratúru SR. „Za obranu Slovenskej republiky zodpovedajú v zmysle platnej legislatívy ozbrojené sily a nie samozvané militantné organizácie,“ zdôraznil minister.