Domáce Ekonomika Politika Spoločnosť

Gajdoš chystá nový nákup. Po roku 2025 Slovensko nakúpi tanky

Slovensko bude po roku 2025 kupovať nové tanky.

BRATISLAVA- Ministerstvo obrany SR bude postupne modernizovať tanky, ktorými v súčasnosti disponujú Ozbrojené sily SR. Potvrdil to pre agentúru SITA minister obrany Peter Gajdoš (SNS), ktorý však nespresnil dátum, kedy by mal rezort začať s modernizáciou. Odvoláva sa na Dlhodobý plán rozvoja obrany.

Podľa ministra v budúcnosti rezort nakúpi aj nové tanky, ktoré budú súčasťou ťažkej mechanizovanej brigády. Bude mať sedem práporov, z toho jeden práve tankový. Brigáda má byť pripravená do konca roka 2030 na základe požiadavky Severoatlantickej aliancie (NATO). Projekt nákupu tankov by mal odštartovať podľa ministra v priebehu rokov 2024, respektíve 2025 s realizáciou obstarania po roku 2026.

“Staré tanky, ktoré máme, zmodernizujeme,“ potvrdil minister. Doplnil, že v rámci modernizácie tankov pribudnú najmä pozorovacie prístroje tak, aby tanky mohli plniť úlohy ťažkej mechanizovanej brigády. Úplne nové tanky by mali pribudnúť vojakom po roku 2025. S obstaraním tankov podľa ministra počíta aj Dlhodobý plán rozvoja Ozbrojených síl SR. Dovtedy však budú na Slovensku minimálne dvoje riadne parlamentné voľby a nie je jasné, či v tomto trende bude nová vládna garnitúra pokračovať.