Domáce Kauzy Politika Top

Gajdoš bráni povýšenie Danka: Prejav úcty a vďaky, stojí si za tým

BRATISLAVA – Minister obrany Peter Gajdoš stojí za svojím rozhodnutím povýšiť predsedu parlamentu Andreja Danka do hodnosti kapitána v zálohe.  Ako uviedol dnes na brífingu, povýšenie si podľa neho zaslúži, pretože bol nápomocný napríklad pri zavádzaní konceptu dobrovoľnej vojenskej prípravy alebo pri navýšení rozpočtu pre rezort obrany.

Gajdoš Danka povýšil rozkazom a o tých sa podľa neho nediskutuje, tie sa vo vojenskom prostredí plnia.  „Ako minister obrany, ústavný činiteľ a trojhviezdičkový generál si za rozhodnutím stojím,” povedal Gajdoš s tým, že túto právomoc mu umožňuje zákon. Ako ďalej zdôraznil, Danko si od neho povýšenie nepýtal.

Prejav úcty a vďaky

„Z mojej strany to bol prejav úcty a vďaky,“ zdôraznil. Danko bol podľa Gajdoša v priebehu vykonávania povinnej vojenskej služby schopným vojakom a vzorne si plnil povinnosti. Zákonné rozhodnutie ministra by podľa Gajdoša mali rešpektovať okrem opozičných politikov aj bývalí a aktívni vojaci, pretože štvavá kampaň poškodzuje ozbrojené sily.

Predsedu parlamentu Andreja Danka povýšil v septembri minulého roku minister obrany Peter Gajdoš do hodnosti kapitána v zálohe. Danko po medializácii prípadu zdôraznil, že je na svoju vojenskú hodnosť hrdý a v prípade potreby je pripravený prevziať zodpovednosť, ktorá mu ako kapitánovi prináleží.

Matovič vyzval na uznanie chyby

O tom, že sa šéf parlamentu stal v tichosti armádnym dôstojníkom, informoval Denník N. Ocenenie mal dostať aj za to, že žiadal navýšenie rozpočtu pre armádu. Povýšenie predsedu parlamentu kritizovala opozícia. Podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča by sa minister obrany aj predseda parlamentu mali verejne za povýšenie ospravedlniť.

„Vyzývame týchto dvoch pánov, aby uznali svoju chybu a verejne sa ospravedlnili, lebo napľuli všetkým statočným vojakom, ktorí si to musia odmakať, do tváre, a demoralizujú armádu,” povedal minulý týždeň Matovič. Podľa neho sa Danko z desiatnika stal hneď kapitánom, a tak preskočil niekoľko hodností.

„V armáde je na takýto postup potrebných 30 až 35 rokov driny, aby sa z desiatnika stal kapitán,” dodal Matovič.  Predsedu vlády Roberta Fica zase podľa medializovaných informácii v marci 2016 povýšil bývalý minister obrany Martin Glváč na plukovníka.

Žiadajú odobratie nemorálne udelených hodností

Vyššiu vojenskú hodnosť, ktorú minister obrany udelil aktívnym politikom, by im mali odobrať. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) predkladá do parlamentu návrh novely zákona o brannej povinnosti, na základe ktorého by boli politikom odobraté „nemorálne udelené“ vojenské hodnosti.

“Právom sa vojaci cítia dotknutí,“ povedal dnes na tlačovej besede s tým, že aj aktívneho vojaka, ktorého priviezli na Slovensko v cínovej truhle z vojenskej misie, ocenili povýšením iba o jednu hodnosť, kým Danko postúpil v rebríčku naraz o osem hodností.

„Aby sme takému konaniu zabránili, predkladáme novelu zákona, ktorá politikom odoberie nemorálne udelené hodnosti,“ vysvetlil a dodal, že na základe tejto novely budú automaticky odobraté hodnosti akémukoľvek aktívnemu politikovi.

Foto: SITA