Domáce Šport Top

VIDEO Futbalistov Slovana žreb v druhom predkole Ligy majstrov nepotešil. Dostali švajčiarsky Young Boys Bern

Fanúšikovia bratislavského Slovana v zápase play-off Európskej ligy s PAOK Solún. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Futbalisti bratislavského Slovana už poznajú súperov, s ktorými by sa mohli stretnúť v prvých dvoch predkolách Ligy majstrov.  Kým v 1. predkole sa futbalisti slovenského majstra stretnú s tímom KÍ Klaksvík, v druhom predkole to v prípade postupu bude Young Boys Bern.

 

Úplne iní súperi. Klaksvík je majstrom Faerských ostrovov, Bern šampiónom Švajčiarska. Povinnosť je pre slovanistov daná. Ak nechcú zažiť blamáž európskych rozmerov z uplynulej sezóny, keď vypadli so Sutjeskou Nikšič z Čiernej Hory, musia Klaksvík vyradiť. Predkolá sa však budú v novej sezóne hrať iba na jeden zápas a Slovan odohrá duel prvého predkola na Faerských ostrovoch.

“Výsledok žrebu berieme ako realitu. Papier je jedna vec, no vždy sa rozhoduje až na ihrisku. Nebudeme si klamať, vo štvorici, s ktorou sme sa mohli stretnúť, hrozili aj papierovo nepríjemnejší súperi. Aj pred rokom tu však po žrebe panovala eufória a dopadlo to veľmi zle. Nič nepodceníme a zodpovedne sa pripravíme. Musíme si zohnať čo najviac informácií, zrejme sa bude hrať na umelej tráve, čomu sa musíme prispôsobiť. Rovnako na Faerských ostrovoch panuje oproti bratislavskému letu oveľa chladnejšie, až jesenné počasie. Niekto nás už možno vidí v druhom kole, ale tak to nie je. Hrá sa na jeden zápas, čo je zvlášť na pôde súpera vždy náročné. Verím, že našu kvalitu potvrdíme na ihrisku a budeme úspešní,” povedal tréner Slovana Ján Kozák ml.

Radosť hráčov Slovana v zápase Európskej ligy proti Besiktasu Istanbul. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Analyzovať Klaksvík je zaujímavé možno iba z polohy kde sa bude hrať, keďže na Faerských ostrovoch bude na rozdiel od Slovenska poriadne chladno a veterno. Žiadne ďalšie “ale” nemôže belasých zaujímať. Iba ak fakt, že štadión je asi najmenší na akom kedy hral Slovan európske poháre. Zmestí sa naň maximálne 2 400 divákov. To Young Boys Bern je už úplne iný level a kvalitatívny posun o niekoľko tried. Majstrom Švajčiarska sa stal tretí krát po sebe a kým s Klaksvíkom bude Slovan stopercentným favoritom, vo Švajčiarsku môže iba prekvapiť. Najmä keď sa hrá na umelej tráve.

Lebo Slovan má s Bernom veľmi zle skúsenosti a nevyrovnané účty. Už sa s ním totiž stretol v skupine Európskej ligy (EL) v sezóne 2014/2015. V Berne dostal nakladačku po prehre 0:5, v domácej odvete to bola podobná tragédia a fiasko po výsledku 1:3. Bern je pravidelný účastník európskych pohárov. V uplynulom ročníku EL hral v skupine s FC Porto, Feyenoordom Rotterdam a Glasgowom Rangers. Pred dvoma rokmi si zahral aj v skupine Ligy majstrov s Manchestrom United, Juventusom Turín a Valenciou. Druhé predkolo LM je na programe 25.  a 26.augusta.

Súperom v Európskej lige už poznajú aj ďalšie tri slovenské kluby. MFK Ružomberok sa v 1. predkole stretne so švajčiarskym vicemajstrom Servette Ženeva, hrať sa bude na jeden zápas vo Švajčiarsku. Vicemajster MŠK Žilina dostal The New Saints z Walesu, duel sa uskutoční na Britských ostrovoch. FC DAC 1904 Dunajská Streda si v rovnakej fáze rozdá s islandským FH Hafnarfjördur na súperovej pôde. Súboje 1. predkola sú na programe vo štvrtok 27. augusta.

Dominik Kružliak, obranca DAC Dunajská Streda – “V Európskej lige si už nenavyberáme ľahkého súpera. Hráme vonku na Islande, škoda, že sme nedostali zápas doma. Verím, že sa dobre pripravíme a že to zvládneme. V reprezentácii do 21 rokov sme hrali na Islande, prehrali sme tam 0:2. Verím, že to bude teraz opačne. Preferujú silový futbal. Favorit nie je. Počasie tam bude chladnejšie, keďže máme náročný program pred sebou, to by nám mohlo vyhovovať.”

Pavol Staňo, tréner MŠK Žilina – “Ostrovný futbal ma vždy osobne priťahoval. Budeme sa s tým musieť popasovať, určite to bude o súbojoch. Pozeral som si ich štadión, zdá sa mi, že majú rovnako umelý trávnik. Musíme sa k tomu postaviť čelom, je jedno s kým budeme hrať, určite budeme chcieť zvíťaziť. Súpera si bližšie zanalyzujeme a potom budeme múdrejší. Každopádne sa tešíme na tento duel.”

Ján Haspra, tréner Ružomberka – “Mal som také tajné želanie, aby sme hrali s waleským mužstvom The New Saints a doma. To nevyšlo a myslím si, že z tej trojice sme dostali najťažšieho súpera, dokonca na jeho štadióne, čo nám trochu komplikuje situáciu. Keďže sa však hrá bez divákov, tým sa výhoda domáceho prostredia neguje. FC Servette je klub s obrovskou tradíciou, no v posledných rokoch sa trochu trápil, keď bol aj v druhej lige, no vrátil sa späť a má ambíciu dostať sa tam, kde bol pred pár rokmi.”

Mohlo by vás zaujímať