Domáce

Frešovci sa pustil do Harabina: Občania definitívne stratili istotu v právo

BRATISLAVA – Jedným rozhodnutím súdu sa môže zmeniť všetko. Rozhodnutie o nezákonnosti činnosti inšpekcie ministerstva vnútra je podľa SDKÚ-DS natoľko závažné, že ohrozuje základný predpoklad dôvery v políciu – že štát nebude tolerovať zločin v policajných radoch. „Aktuálne rozhodnutie ´Harabinovho senátu´ poukazuje na nedokonalosti v legislatíve, týkajúcej sa inšpekcie ministerstva vnútra. Jednofarebná vláda Smeru sa nemá na čo vyhovárať, nakoľko má všetky výkonné aj politické možnosti tento problém vyriešiť v parlamente prijatím príslušnej novely zákona, ktorá by odstránila možnosť rôzneho výkladu,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Príkladov promptného konania Ficových ministrov a poslancov je podľa jeho slov za uplynulé mesiace niekoľko. Frešo sa pýta, koľko podozrivých ešte súd prepustí, aby sa Smer postaral o zaplátanie dier v legislatíve?

„Okrem podozrenia, že sa na slobodu mohli dostať osoby, ktoré sa dopustili trestnej činnosti, považuje SDKÚ-DS za problém najmä fakt, že senáty Najvyššieho súdu SR v takejto spoločensky závažnej kauze dali protichodné rozhodnutia. Úlohou najvyššieho súdu je zjednocovať judikatúru slovenského súdnictva a takýto signál opäť len zhoršuje už aj tak dosť pošramotenú dôveryhodnosť justície,“ uviedol predseda Sekcie spravodlivosti a bezpečnosti SDKÚ-DS Ján Keselý.

Trestnoprávne kolégium, ktorého úlohou je zjednotiť názory senátov na túto otázku, by podľa neho malo zasadnúť okamžite, aby sa odstránila právna neistota každého občana, či môže pri stretnutí s políciou od štátu očakávať, že nedovolí polícii nezákonnú svojvôľu a prekročenie zákona spravodlivo potrestá. Pokiaľ sa trestnoprávne kolégium zhodne na nezákonnosti inšpekcie, bude podľa SDKÚ-DS potrebná okamžitá legislatívna úprava jej fungovania, aby sa navrátila dôvera občanov v inštitúciu stojacu v prvej línii medzi občanov a prípadným zločinom v policajných radoch.

Senát na čele so Štefanom Harabinom má za sebou tri medializované prípady. V jednom prípade spochybnil inšpekciu ministerstva vnútra a oslobodil policajta obvineného z korupcie. V druhom prípade pustil na slobodu recidivistu odsúdeného za sexuálne obťažovanie, lebo spochybnil zákonnosť sudcu, ktorý ho súdil. Sudca bol v Čechách odsúdený pre alkohol za volantom, na Slovensku išlo vtedy iba o priestupok. Podľa Harabinovho senátu mal byť sudca vyzlečený z talára. Senát pod vedením Juraja Klimenta neskôr v inom prípade vyriekol presne opačný názor na obe veci. V treťom prípade Harabinov senát oslobodil spod obžaloby expolicajta obvineného z brania úplatku. Podľa predsedu senátu Harabina zákon jasne hovorí, že inšpekcia ministerstva vnútra neexistuje, existuje len inšpekcia Policajného zboru SR.

“Úrad inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR je oprávnený orgán na trestné stíhanie príslušníkov Policajného zboru,” uvádza sa v stanovisku ministerstva. Inšpekcia je podľa ministerstva jednou zo zložiek Policajného zboru SR, čo je vyšpecifikované v zákone o Policajnom zbore. Je priamo podriadená ministrovi vnútra SR, aby bola zaručená jej nezávislosť od ostatných štruktúr Policajného zboru.