Spoločnosť Zahraničné

Francúzsky premiér vyzval na povinné nosenie rúšok aj vonku v Paríži

Zdroj: pixabay.com

PARÍŽ – Francúzsky premiér Jean Castex vo štvrtok oznámil, že požiadal políciu o vypracovanie nariadenia, na základe ktorého bude nosenie rúška povinné na vonkajších priestranstvách všade v Paríži a na jeho bližších predmestiach. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

 

Opatrenia je “naliehavé”, povedal Castex na tlačovej konferencii o podrobnostiach vládnych opatrení pre boj proti koronavírusu. Nastáva totiž náročné obdobie, keď sa obyvatelia po letných dovolenkách vracajú na pracoviská a do škôl. Nosenie rúšok všade vonku je povinné už aj v druhom najväčšom francúzskom meste Marseille. Niektorí francúzski odborníci však nesúhlasia s touto povinnosťou, označujú ju za neužitočné opatrenie, lebo koronavírus sa podľa nich šíri predovšetkým vo vnútorných priestoroch.

Premiér oznámil, že rúška budú povinné aj vo všetkých pracovných priestoroch, kde je prítomný viac ako jeden človek. Samotný Castex si však na tlačovej konferencii rúško dal dolu. Castex varoval, že Francúzsko, ktoré pandémia koronavírusu začiatkom roka zasiahla veľmi vážne a zaznamenalo už vyše 30-tisíc úmrtí, čelí v prípadoch infekcie jasnému nárastu. Odhadovaná miera infekcie na 100-tisíc obyvateľov sa za posledný mesiac zoštvornásobila na 39 nakazených, hoci ešte stále je hlboko pod odhadovanými 1000 prípadmi na 100-tisíc obyvateľov počas vrcholu epidémie.

Testy teraz odhaľujú priemerne približne 3000 infikovaných denne – v porovnaní s 1000 prípadmi denne, keď sa v máji skončila prísna 55-denná celoštátna karanténa. Nárast v prípadoch infekcie nemožno vysvetľovať len zvýšeným testovaním, dodal premiér. Väčšina súčasných infekcií je medzi mladými ľuďmi, čo vysvetľuje aj pomerne nízky počet hospitalizácií, lenže aj tie teraz “pomaly, ale isto” pribúdajú, upozornil Castex.