Politika Spoločnosť Zahraničné

Francúzsko zakáže metódu znehybnenia pri zatýkaní podozrivej osoby

Francúzsky premiér Édouard Philippe a minister vnútra Christophe Castaner - Zdroj: SITA/AP/Benoit Tessier

PARÍŽ – Francúzsko zakáže spornú metódu dusenia, používanú domácou políciou pri zadržiavaní podozrivých osôb, oznámil v pondelok minister vnútra Christophe Castaner. Tomuto chvatu sa pripisuje mnoho prípadov udusenia zatýkaných osôb a novú kritiku a hnev verejnosti vyvolal aj po nedávnej smrti Afroameričana Georgea Floyda pri zadržiavaní belošskými policajtmi v americkom meste Minneapolis.

Táto metóda “uchopenia pod krk a zároveň dusenia sa prestane používať”, povedal minister Castaner na brífingu vysielanom v televízii, citovali ho aj tlačové agentúry AFP a AP. “Už ju nebudú vyučovať v policajných školách ani v školách pre žandárov. Je to metóda, ktorá má svoje riziká,” dodal. Minister tiež vyhlásil, že bude platiť “nulová zhovievavosť” voči rasizmu v policajnom zbore. Reagoval tým na sériu protestov proti údajnej brutalite a rasizmu francúzskych policajných síl. Protestujúci žiadajú, aby tento problém vláda riešila. “Rasizmus nemá miesto medzi našimi obyvateľmi ani v polícii,” pokračoval minister. “Chcem v policajnom zbore uplatňovať nulovú zhovievavosť voči rasizmu,” zdôraznil.

Znehybňovacie techniky, keď napríklad policajti uplatňujú aj tlak kolenami na zatknutú osobu ležiacu tvárou na zemi, používajú policajné zbory po celom svete. Na zákaz takýchto chvatov vyzývali aj francúzski zákonodarcovia. Demonštrácie proti rasovej nespravodlivosti a policajnej brutalite sa konali v mestách po celom Francúzsku. V sobotu 6. júna sa na nich zúčastnilo celkovo najmenej 23.000 ľudí. Dokonca ignorovali policajný zákaz takýchto protestov v Paríži, ktorý je zavedený z obáv pred šírením nového koronavírusu. Aktivisti pochodovali v pondelok v západofrancúzskom meste Nantes a ďalšie demonštrácie sú plánované v krajine v utorok, keď Floyda v USA pochovajú.